Pivný výlet. Nikto netušil, že na dlhú dobu posledný

Výlet - Kostelecké chmelovárek

Keď som bol pozvaný na Kostelecké chmelovárek (áno, takto je to správne), bol som nadšený. Toto podujatie jedno z najväčších stretnutí, alebo konferencií domovaričov v Čechách. Hlavným cieľom je stretnutie ľudí, ktorí varia pivo, alebo sa o doma varené pivo zaujímajú, ochutnať pivo od kamarátov, poradiť sa o problémoch s varením, prebrať nové trendy, Ale v neposlednom rade je to skvelý večierok, ktorý obvykle začína okolo jedenástej.

Slávnosť domovaričov

Plánovaná návšteva piatkového tap takeoveru pivovaru Zhůřák, padla na pracovných povinnostiach a cestovnom poriadku, tak som sa tam vybral v sobotu. Stránka CP.sk mi prezradila, že ísť v sobotu verejnou dopravou do Kostelca u Holešova je časovo pomerne komplikované, tak som si zaistil odvoz z Brna autom.

Za tmy som nastúpil na vlak, ktorý až do cieľa mojej cesty bol celkom plný ľudí, ktorí boli na koncertoch, či iných zábavách v „Partislave“. V Brne som nastúpil do auta k pivným skautom a šlo sa. Trošku sme meškali, nakoľko do navigácie sme dali iný Kostelec, ale nakoniec to bolo len pár minút meškania. Párty sa ešte len rozbiehala, takže sme vlastne prišli načas.

Podľa Místopisy.cz má obec 996 obyvateľov. Počas 11-tich ročníkov sa tento počet navyšuje. Tohto roku sa ich zišlo okolo 500 priateľov domáceho varenia piva, čo je takmer 50-percentný nárast. Súčasťou stretnutia sú odborné prednášky, tohto roku ich bolo päť.

Výlet - Kostelecké chmelovárek

Degustačná súťaž, ktorej som sa zúčastnil ako jeden z 39 rozhodcov je vítaným súťažným prvkom.  Rozhodcovia boli z Čiech, Slovenska, Poľska, ale aj Brazílie, USA a Anglicka. Prihlásených bolo 352 vzoriek, zo Slovenska, Čiech, Poľska, Rakúska a Bulharska. Nakoniec sa ich degustovalo 314 pív.

Sedem kategórií

Po raňajkách šampiónov, guláši a kalibračného piva sme mohli ísť degustovať.Pivá boli rozdelené do 7. kategórií.

A. Světlé pivo spodně kvašené, bez rozdílu stupnovitosti
B. Tmavé a polotmavé pivo spodně kvašené, bez rozdílu stupňovitosti
C. Svrchně kvašené pivo bez významného podílu pšenice, bez rozdílu stylu (mimo stout a porter)
D. Svrchně kvašené pivo pšeničné
E. Pivo typu stout a porter
F. Nakuřované pivo bez ohledu na styl a kvasnic
G. Kyseláče“

Okrem kategórie G, boli kategórie rozdelené medzi dve komisie, v prípade kategórie A medzi troch. Mne sa ušla účasť v kategórii E – stouty a portre. Bola to temná a celkom náročná kategória.

Celkový dojem bol dobrý, rozdali sme dosť veľa ocenení. Mali sme trochu pomalší rozbeh, tak sme končili poslední, ale zas sme boli dôslední. V našej komisii vládla pohoda a po zladení, sme sa vedeli rýchlo zhodnúť.  Všeobecne som mal dojem, že pivá boli na veľmi dobrej úrovne.  Vzhľadom na podiel jednotlivých krajín na účasti, najviac miest brali domáci. Čo ma veľmi potešilo, že v kategórii E sa tretie miesto ušlo Peťovi Dlouhému s pivom Black Death.

Na Best Of Show, prvé tri miesta vyhrali

  1. Petr Franěk – Rauchbier 13
  2. Marek Kawecki – Bavarskie klosi
  3. Jan Hromas – Be dark lager

Za mňa som bol trochu rozpačitý z toho, ako v rámci nepodliehaniu módnym trendom, sa viac tlačili tradičné štýly. Bolo to aj zložením komisie, keďže tam bola väčšina konzervatívnejších sládkov.  Ja tomu rozumiem, dobre uležaný kvalitný ležiak je určite viac ako Rosehip Kopi Leuwak dragonfruit mangalitza guano spareribs lemongass imperial gose (Dúfam, že som týmto nikomu nevnukol zvrhlú myšlienku. 😊), na druhej strane taký kokosový stout je fakt pecka.

Organizácia? Výborná

Súťaž bola veľmi dobre zorganizovaná, dobrovoľníci sa o nás starali ako o vlastných. Neobvyklé bolo, že pivá sme si sami otvárali z priloženej debničky. Zmysel mi to však dávalo, lebo sa minimalizoval priestor na protesty ohľadom manipulácie s vzorkami. Čo mi trošku viac trvalo, bolo zvyknúť si na hodnotiaci systém Holoubek, čo je zjednodušené BJCP (Beer Judge Certification Program) hodnotenie, s hlavným rozdielom, že sa samostatne nehodnotí chuť. Tá je zakomponovaná v celkovom dojme. Keď som si na to zvykol, všetko bolo v poriadku.

Keď sme dohodnotili, tak bol čas na ochutnanie verejných aj zdieľaných pív. Atmosféra bola už veselá, rozkokošená, pivo už účinkovalo, rozoberali sa pivné témy, futbal, zmysel života a vôbec. Najlepšia konferencia, ktorú som zažil. Väčšina pív, čo som ochutnal bola fajn, najviac však chutilo Cobolis Reichstag Aronie.  Veľmi príjemné, avšak zradné pivo s 6,5% alkoholu.

Za mňa veľmi príjemná akcia, ktorej sa rád opäť zúčastním.  A kto za týmto sviatkom piva? Je to Peter Měrka s manželkou a tímom dobrovoľníkov.

Potom nastal presun do Brna, posedenie pri pive s mojími obľúbenými sládkami, ktorí sa nestihli dopraviť do Kostelca, ďalej s Lukášom, Kristínou a inými príjemnými ľuďmi. Čas sa nebezpečne skrátil, ako sa mi to už v Brne stáva, odchod bol dramatický, teda ten ani nie, skôr stíhanie vlaku domov. Trošku rýchlej chôdze, klusu, fučania a sedel som vo vlaku smerom domov. Čo dodať pekne strávená sobota. Čo som však netušil, že toto bude na dlho môj posledný výlet za pivom.

Snímky a text: Imrich Nógell, Beermalade

Prečítajte si aj

Cesta do Brna a späť. Alebo čo v metropole Moravy nevynechať