Pivo budú variť aj v kúpeľoch. Práce začnú už na jar

Na slovenskej pivnej scéne sa kreslí ďalší minipivovar. A nie hocikde. Svojho vlastného piva sa dočkajú aj kúpele. Už na jar budúceho roka by mali pivovar začať stavať v Rajeckých Tepliciach. Žilinská spoločnosť DGB consult už úradom predložila zámer prestavať starý dom v kúpeľnom meste na penzión s minipivovarom. „Ten bude mať v priestore  prízemia pivnú reštauráciu s časťou technológie pivovaru, na poschodí ubytovaciu  časť s deviatimi izbami a v suteréne pivný wellness, minipivovar a prevádzkové  zázemie objektu,“ píše investor v zámere.

Budovu, ktorá slúžila pre lesnú správu, by na pivovar mali začať prestavovať už na jar. Snímka: Google
Budovu, ktorá slúžila pre lesnú správu, by mali na pivovar začať prestavovať už na jar budúceho roka. Snímka: Google

 

V budove, ktorá kedysi slúžila pre potreby lesnej správy, by sa stavebné práce mali začať už v marci budúceho roka. „ V minulosti tento objekt slúžil lesnému hospodárstvu Rajecké Teplice  na spoločenské akcie a správu lesného hospodárstva,“ konštatuje investor. Pivovar by mali v najhoršom prípade otvoriť o dva roky. Už teraz je isté, že jeho ročná kapacita by mala byť na úrovni  700 hektolitrov ročne.

Okrem klasických ležiakov českého typu by chceli na severe Slovenska ponúkať aj špeciály. „Nefiltrované tmavé alebo polotmavé pivo a vrchne kvasené špeciály 13 – 20 %,  ktoré sa bude expedovať a predávať v KEG sudoch a fľašiach,“ prezrádza investor. Aj keď časť piva bude podávaná v reštaurácií, väčšina z neho by sa mala fľaškovať. Aspoň tak uvádza majiteľ stavby: „Väčšia časť piva sa špeciálne prefiltruje a stočí pod CO2 do nevratných fliaš s objemom 0,33 l alebo 0,5 l. Po nalepení etikiet bude pivo distribuované k zákazníkom.“

Celkové náklady by mali dosiahnuť 615-tisíc eur. „Z toho  pre penzión cca 480- tisíc eur bez DPH a pre minipivovar cca 135-tisíc bez DPH,“ uzatvára žilinská spoločnosť.