Pivo dobré, len čo ten názov a zaradenie? (Braggot)

Včeclo - Braggot

Niektoré pivá si pri výbere kupujeme vyslovene preto, že sme zvedaví. Stupeň zvedavosti bol pri pive s názvom Medobeer Braggot na maximálnej možnej miere. Najmä keď sme na etikete našli ešte aj označenie Honey Stout. Už dopredu môžeme povedať, že ide o pomerne nešťastne zvolené meno.

Braggot je totiž  málo rozšírený pivný štýl. Neexistuje jeho presná definícia, základnou zložkou tohto piva je však med. V niektorých prípadoch môžeme hovoriť až o polovičnom podiele medu v zložení. V pive Braggot od Včelca nájdeme 9 percent medu a nesedí ani farba, ktorá je čierna.

Názov piva: Braggot – Drink of Legends – Honey Stout

Pivovar: Včelco

Druh piva: Stout

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť:

Obsah alkoholu:  5,2%

Zloženie: Voda, jačmenný slad, včelí med 9%, chmeľ, kvasinky.

Cena: Za tretinkovú fľašu sme zaplatili necelé tri eurá.

Farba: Čierna.

Pena: Jemná, stredne vysoká, dlho si nedržala tvar.

Vôňa: Kombinácia kávy, karamelu, kakaa aj náznakov medu.

Chuť: Sladový základ je výraznejší, rezkosť ideálna. V chuti kombinácia káva, karamelu, kakaa, náznakov medu. Horkosť je nevýrazná, doznievanie horkasté so sladovejšou stopou.

7.5/10

Zhrnutie

Musíme sa priznať, že sme boli skeptickí, ale celkovo nás pivo príjemne prekvapilo. Ale tu môžeme hovoriť o dvoch pohľadoch. Ten prvý neprihliada na to, o aký štýl ide. V ňom môžeme hodnotiť pivo podľa toho, či chutí, alebo nechutí. Nám chutilo, keď bolo celkom lahodné, s príjemnými prechodmi aj celkovým vyznením. Nebáli by sme sa hovoriť ani o osmičke. Ale… Braggot to veruže nie je. Možno by sme mohli hovoriť o medovom Stoute (nakoniec to je aj na etikete). Za nás je to tak 7,5 bodu (a to sme prižmúrili jedno očko). Aj tak je to podarené pivo.

PS: Asi by mal pivovar zvážiť zmenu názvu. Je to podobné, ako keby ste pivo štýlu Porter nazvali Ležiak. Aj keď na etikete uvádzate aj to, že ide o Porter.

Sending
Hodnotenie čitateľov
2.57/10 (7 hodnotenie)