Pivo od troch kamarátov, ktoré zapasovalo (Califia)

Trzech Kumpli, Califia, IPA, India Pale Ale, poľské pivo, IPA, test, recenzia,

Za poľským kočovným pivovarom Trzech Kumpli nájdete trojicu kamarátov. Veď taký je aj doslovný názov pivovaru. Jeho história sa začala písať ešte v roku 2011 keď pán začali variť v domácich podmienkach. O tri roky neskôr si povedali, že pivo skúsia navariť aj komerčne. Ako kočovný pivovar vyskúšali štyri pivovary, nakoniec zakotvili v pivovare Zapanbrat. Práve tam navarili pivo s názvom Califia.

Názov je odvodený od amerického štátu California. A jeho snahou je poukázať na miesto zrodu pivného štýlu. Poliaci totiž chceli navariť tzv. West Cast IPA. Oficiálne tento štýl BJCP nerozlišuje. Na západnom pobreží však v čase zrodu remeselného boomu pivovarníci viac experimentovali s chmeľov a pri týchto pivách je dôraz kladený práve na túto stránku. Dôvod je prozaický. Na západnom pobreží je viac chmelníc a tak pivovarníci do nich nemali ďaleko.

Názov piva: Califia

Pivovar: Browar Trzech Kumpli (navarené v pivovare Browar Zapanbrat)

Druh piva: India Pale Ale

Krajina: Poľsko

Stupňovitosť: 16,5°

Obsah alkoholu: 7,0

Zloženie:  Voda, jačmenný slad, plátky pšenice, chmeľ, kvasinky.

Cena: Za pollitrovú fľašu sme zaplatili 2,15 eura.

Farba: Svetlo-žltá. Pivo je kalné.

Pena: Nadýchaná, šľahačkovitá. Len pomaly padala.

Vôňa: Výrazne citrusová. Kombinácia grepu, pomaranču, limetky či citrusovej trávy.

Chuť: Sladový základ je nevýrazný, telo plnšie. Ponúka kombináciu grepu, pomarančov, limetky i náznaky kvetiniek. Koncovka je výrazne horkastá a pri jej dobehu cítite aj alkoholové zohriatie.

8/10

Zhrnutie

Veľmi podarené pivo. Priamočiare, osviežujúce a iskrivé. „Ovocnosť“ úraduje a dáva tomuto pivu tvár. Občas ponúka dokonca náznaky až džúsovosti. Áno, alkohol v dojazde cítite a pekne hreje, nie je to však nič vyrušujúce. Za nás slušná osmička. Určite chutilo.

Sending
Hodnotenie čitateľov
10/10 (1 hodnotenie)