Pivo roka 2018? Vyberte z nominovaných to najlepšie

Ktorému pivovaru sa vlani podarilo navariť najlepšie pivo? Aj na túto otázku dá odpoveď ôsmy ročník Výročnej ceny Slovenskej pivovarníckej akadémie. Tá pravidelne oceňuje pivovary, pivá či osobnosti, ktoré boli za uplynulý rok najlepšie a najzaujímavejšie. Hlasovať a vyberať víťazov trinástich kategórií budú členovia Asociácie malých nezávislých pivovarov Slovenska a členovia Akadémie.

O tzv. „pivných oscaroch“ však môžete štvrtýkrát rozhodnúť aj vy. Slovenská pivovarská akadémia v spolupráci s portálom oPive.sk vyhlasuje tentokrát až dve špeciálne kategórie. Môžete rozhodnúť o pive roka z klasického, ale aj lietajúceho pivovaru.

Členovia akadémie vybrali štyroch finalistov v dvoch kategóriách. A práve z nominovaných pív môžete teraz vybrať jedno, ktoré bolo podľa vás najlepšie. Hlasovanie bude prebiehať do pondelka 8. apríla (hlasovanie ukončíme o 20:00). Pivo s najvyšším počtom bodov v každej kategórii bude ocenené výročnou cenou.

Kategória – Pivo roka z pivovaru bez obmedzenia produkcie

Coco Mango Jambo

Štýl: IPA
Pivovar: Hop Grup Pivovar Nitra

Nitriansky pivovar Hop Grup spravil v uplynulom roku veľký posun, keď dokázal zaujať nezvyčajnými pivami. Medzi nich patril aj kúsok s názvom Coco Mango Jambo. Pri jeho výrobe použil pivovar mangové pyré, zelený čaj Sencha či sušený kokos.


Imperial Nuts 27°

Štýl: Russian Imperial Stout
Pivovar: Hop Grup Pivovar Nitra

Hop Grup má medzi nominovanými pivami aj druhého zástupcu. Pivo s názvom Imperial Nuts 27° sa krátko po uvedení na trh stalo doslova legendárnym. Pri jeho výrobe použil pivovar vlašské orechy, lieskové orechy, pistácie, vanilkové struky i kakaové bôby.


15 Years in Hell

Štýl: IPA
Pivovar: Holíčsky pivovar Pivovar Wywar & Hell Bastard Brew

Holíčsky pivovar Wywar patrí medzi pravidelných účastníkov tejto ankety. Inak tomu nie je ani tento rok, keď si hlasujúci vybrali pivo 15 Years in Hell. Ide o štýl India Pale Ale, ktorý majú v Holíči dokonale zvládnutý. Dokázali to aj pri tomto kúsku.


Urpiner 12°

Štýl: ležiak
Pivovar: Banskobystrický pivovar

Medzi štyroch nominovaných sa dostala aj vlajková loď Banskobystrického pivovaru Urpiner 12°. Ich ležiak patrí medzi klasiku, ktorá si svojich pivných fanúšikov udržiava dlhé roky. V podnikoch môžete nájsť aj nefiltrovanú verziu.

 


Ďakujeme, hlasovanie sa skončilo. Výsledky sa čoskoro dozviete.

Kategória – Pivo roka z „lietajúceho pivovaru“ v SR

One More IPA Melón

Štýl: IPA
Pivovar: Ikkona

Medzi štvorcu nominovaných sa dostal kočovný pivovar Ikkona a ich pivo s názvom One More IPA Melón. „Výrazná chuť žltého melónu sa spája s chuťou manga a píniových orechov. Horkosť v závere je vyvážená a príjemná,“ charakterizuje pivo pivovar.

 


Razzbarry Fruit Sour

Štýl: Sour
Pivovar: Padre Craft Brews

Na začiatku boli vtipné námety na pivné etikety, na konci pivo, ktoré nieslo názov Razzbarry Fruit Sour. Košický kočovný pivovar Padre Craft Brews na trh uviedol kyseláč ochutený malinami, resp. šťavou z malín. Odozva trhu bola mimoriadne pozitívna.


El Mariachi – Margarita Gose

Štýl: Gose
Pivovar: Unorthodox Brewing

Pivo El Mariachi – Margarita Gose spôsobilo v čase uvedenia na trh veľký boom. Ihneď si našlo svojich fanúšikov a tak je to dodnes. Kúsok z dielne Unorthodox Brewing zaujme kombináciou ovocných, kyslých a slaných tónov.


Bittersweet Lament Raspberry and Lime Gose

Štýl: Gose
Pivovar: Unorthodox Brewing

Kočovný pivovar Unorthodox Brewing má v nominácii dvojnásobné zastúpenie. Opäť v nej figuruje aj pivo s názvom Bittersweet Lament. Opäť preto, lebo pivo sa objavilo v ankete aj vlani, keď ju dokonca vyhralo. Ide o štýl Gose, v ktorom kombinoval malinu a limetku.


Ďakujeme, hlasovanie sa skončilo. Výsledky sa čoskoro dozviete.

Snímky: pivovary, oPive.sk