Pivo v štýle amerického futbalu (Nomád Black Hawk)

Nomád Black Hawk

Prvý nástrel: Kočovný pivovar Nomád patrí v susednom Česku medzi kultové. Jeho zakladateľom je totiž Honza Kočka, ktorý je považovaný za otca kočovných, alebo aj lietajúcich pivovarov v Česku a do istej miery aj na Slovensku. Práve jeho koncepciou sa totiž inšpirovali aj niektorí slovenskí pivovarníci. Dnes si posvietime na jeho pivo s názvom Black Hawk. Jeho názov vysvetľuje autor na stránke takto: „Krstnými otcami piva Black Hawk boli hráči pražského tímu amerického futbalu Black Hawk, ktorí vyhrali minuloročnú sezónu tohto u nás zatiaľ malého športu.“

Názov piva: Nomád Black Hawk

Pivovar: Létající pivovar Nomád

Druh piva: Black IPA

Krajina: Česko

Stupňovitosť: 17 %

Obsah alkoholu: 7,1 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, upravený chmeľ, cukor.

Cena: Pivo sme kúpili v Yeme. Stálo asi 2,5 eura.

Farba: Čierna s fialovými odtieňmi.

Vôňa: Karamel, čokoláda, ale aj tmavé ovocie – černice i čučoriedky. Zachytil som aj kvetinkové tóny.

Pena: Šľahačková s väčšími bublinkami.

Chuť: Úvod je vyššie postavený a celkom prirodzene prichádza do stredu. V ňom nájdete kombináciu čokolády, jemného karamelu a citrusového ovocia. Dominuje hlavne grep, ale zachytíte aj citrónové odtiene. Dojazd je horkastý masaker.

7/10

Zhrnutie

Zaujímavé pivo. Úvod sa drží v rámci predpísaných noriem a pohybuje sa v pekných výškach. V strede sa k slovu dostane jemne sladkastá chuť čokolády a karamelu, ale hlavné slovo má kyslosť citrusových tónov. Práve stred je podľa mňa na tomto kúsku najslabší. Nie je to vyrovnaný súboj a sladkasté tóny prehrávajú. Záver je brútalne horký, ale to je v poriadku. Pivo nie je tak lahodné, ako by mohlo byť a v závere to jemne skáče. Napriek hore uvedenému to nie je zlý kúsok. Piteľnosť je na stupeň alkoholu výborná, v poriadku je aj hutnosť tónov. Rozhodujem sa medzi šesť a sedem. Dávam slabšiu sedmičku. Rozhodla piteľnosť.