V Devíne chystajú minipivovar. Bude patriť medzi najväčšie v krajine

Pivovar Devín

Aj keď je Devín známy hlavne ako vinohradnícka destinácia, po novom chce byť aj sídlom nového pivovaru. Kroky k jeho realizácii rozbehla devínska spoločnosť Dewar. Kapacitou by sa mal producent piva zaradiť medzi najväčšie minipivovary v krajine.

V bývalej knihtlačiarni

Nový pivovar má vyrásť na rohu ulíc Slovanské nábrežie a Kozičova. Investor chce využiť budovu, ktorá aj v minulosti slúžila na výrobu. „Predmetná budova počas svojej existencie vždy slúžila na výrobné účely, najprv ako manufaktúra a neskôr ako kníhtlač,“ píše investor v zámere, ktorý predložil úradom na posúdenie vplyvu na životné prostredie.

Nový pivovar by mal mať v prvej fáze kapacitu 2700 hektolitrov piva, v druhej fáze by sa kapacita mala rozšíriť na 3700 hektolitrov piva. Len pre lepšiu ilustráciu, typický minipivovar na Slovensku má kapacitu na úrovni 1000 hektolitrov piva.

Pivovar s takýmito parametrami sa zaradí medzi najväčších malých hráčov na trhu. Investor predpokladá, že so stavebnými prácami by v Devíne mali začať už koncom tohto roka, pivovar by mal byť uvedený do prevádzky koncom budúceho roka.

Nielen pivovar

Investor hovorí o tom, že návštevníkov nebude lákať len pivo. „Projekt má ambíciu vytvoriť v tejto lokalite lokálne centrum, ktoré nebude mať len čisto výrobný charakter, ale ponúkne aj možnosti  využitia voľnému času prostredníctvom galerijných priestorov pre občasné výstavy,“ opisuje investor v zámere.

Celkové náklady na realizáciu projektu vyčíslil investor na 1,2 milióna eur. Odkiaľ zoberie predkladateľ  túto sumu? Spoločnosť Deware mala v uplynulých štyroch rokoch nulové tržby. Ako však upozornil Denník N, za firmou ustojí Eduard Kirchner, ktorý uspel v IT biznise.

Konkrétne v 90. rokoch minulého storočia zakladal a dodnes spoluvlastní  IT spoločnosť Resco. Firme posledných desať rokov kontinuálne rastú tržby, vlani podľa portálu Finstat utŕžila 13,3 milióna eur. Medzi jej klientov patria aj firmy ako IBM, Coca-Cola či Bridgestone.

Prečítajte si aj

Variť pivo chce aj developer. Chystá pivovar v Devínskej Novej Vsi

Snímka: EIA/Dewar