Pivovar Garáž: Varením piva sa bavíme

Bratislava má ďalší pivovar. Aj keď nejde o klasický pivovar, do ktorého môžete zájsť. Ide o kočovnú verziu producenta piva. Svojím pivom sa už nejaký ten čas môžu chváliť Lamačania. Práve tam totiž vznikol I. Lamačský remeselný pivovar Garáž.

Dlhé roky v zahraničí

Za pivovarom stojí Marian Latka, ktorého vzťah k pivu ovplyvnil aj dlhoročný pobyt v zahraničí. „Keďže som dvadsať rokov pracoval v Holandsku a Belgicku, mal som príležitosť zistiť, že existujú aj iné ako europivá,“ vysvetľuje.

Podľa jeho slov nápad s varením piva v ňom zrel už dlhšie. „Chýbali mi na to podmienky. Podarilo sa nám postaviť dom s garážou, namotal som aj moju ženu a potom to už išlo rýchlo,“ hovorí s úsmevom Maroš. Práve jeho polovička mu veľmi pomohla. „Fyzicky i podporou,“ zdôrazňuje.

Rozbeh bol dôležitý. „Vedomosti sme získavali z internetu a kníh, ktoré sme dokázali zohnať. Potom  len veľa variť a skúšať a učiť sa, učiť sa, učiť sa,“ prezrádza Maroš. Ten ďakuje aj Rišovi z pivovaru Hops. „Veril nám a umožnil navariť prvú väčšiu várku.  Overili sme si, že vieme navariť pivo, za ktoré sa nebudeme hanbiť. A hlavne, ktoré chutí aj cudzím ľuďom, nie len kamarátom,“ opisuje dôležitý zlom.

Premena na kočovníkov

Odtiaľ už bola cesta ku kočovnému pivovaru krátka. „Pred niečo vyše rokom sme boli na pivnom festivale v Senici a tam sme sa stretli s konceptom kočovného pivovaru prvýkrát. Veľmi sa nám zapáčil a po nejakej dobe sme si povedali, že to skúsime,“ vysvetľuje Maroš.

Prvá várka pod značkou Garáž prebehla v Bratislave. „Po určitom čase som na sobotných trhoch v Starej tržnici narazil na Mateja z pivovaru Shenk a dohodol som s ním prvé varenie. Pivo sa nám podarilo k maximálnej spokojnosti, tak pokračujeme skromne ďalej,“ hovorí Maroš.

Garáž sa špecializuje na vrchne kvasené pivá. Štýlovo sa nechcú obmedzovať, varia jednoducho to, čo im chutí. „Momentálne varíme pivo v piešťanskom pivovare Žiwell a trnavskom Sessleri. S oboma pivovarmi je veľmi dobra spolupráca,“ pochvaľuje si Maroš.

Hlavne sa baviť

A kde ich pivo nájdete? „Ochutnať nás môžete v pivotéke Pivný raj vo Fresh Markete, kde sa Garáž čapuje a zároveň predávajú všetky práve dostupné pivá vo fľašiach. Momentálne sme na výčape u Ernöho a často máme pivo v Devínskej novej vsi v Breverii,“ prezrádza Maroš.

Plány Garážu sú jednoduché. „Chceme variť pivo, ktoré bude ľudom chutiť a baviť sa tým,“ naznačuje Maroš, ktorý si pochvaľuje pivnú scénu na Slovensku. „Spoznal som zopár výborných ľudí a ochutnal toľko piva, koľko sa mi ani nesnívalo, že sa na Slovensku vari. Veľa z tých pív bolo naozaj výborných. Musím povedať že slovenská pivná scénami ma baví,“ uzatvára rozprávanie Marian Latka z I. Lamačského remeselného pivovaru Garáž.

Snímka: Archív M. L.