Pivovar Golem: V Košiciach sme chceli vytvoriť kúsok Prahy

Golem

Kto zažil v košickej Steel Aréne hokejový duel Košice – Slovan Bratislava vie, že východniari prechovávajú k hlavnému mestu Slovenska naozaj  „vrúcny“ vzťah. Nie je preto čudné, že v Košiciach majú oveľa bližšie k českej Prahe. Svoje by o tom vedela rozprávať aj majiteľka košického pivovaru Golem Beáta Murková. Keď pred vyše 12 rokmi hľadala inšpiráciu pre založenie vlastného pivovaru, zablúdila práve do hlavného mesta Česka. „Náš pivovar vznikol v roku 2002 s cieľom priniesť do Košíc kúsok Prahy s typickým pražským pubovským interiérom a dobrým pivkom,“ približuje pre portál oPive.sk košická pivovarníčka. Sama priznáva, že k českej metropole má špecifický vzťah. „My Košičania sme mali vždy blízko k Prahe,“ hovorí.

Pivovar je celý dizajnovo prispôsobený tak, aby evokoval „českú hospúdku“. Košičania pri jeho projektovaní dokonca využili aj služby českého architekta. Aj preto nie je prekvapením, že na výčape nájdete klasický český ležiak. „Ponúkame Golem 11,5 stupňový. Príležitostne sa však  varí aj tmavý Golem špeciál 13 stupňový,“ prezrádza Beáta Murková. Za dvanásť rokov existenie si už pivovar vybudoval na košickej pivnej scéne pevné miesto. „Ročne varíme cca 600 až 650 hektolitrov piva,“ vypočítava dáma, ktorá sa zaraďuje len medzi pár žien na slovenskej pivnej scéne.

Ak by ste hľadali Golem mimo Košíc, asi by ste zostali sklamaný. „Naše pivo sa ponúka iba v našom reštauračnom pivovare na Dominikanskom námestí 15 v Košiciach,“ hovorí Košičanka. Aktuálne už v Košiciach myslia na sviatočnú ponuku. Pred Vianocami by chceli pripraviť dva špeciály. „Pripravujeme svetlú 12 a vianočný špeciál 15,“ prezrádza plány do najbližšej budúcnosti vyštudovaná inžinierka.

Rok otvorenia: 2002

Kapacita pivovaru: Ročná produkcia na úrovni 600 až 650 hektolitrov.

Čo čapujú: Golem svetlý 11,5. Príležitostne Golem špeciál 13, Golem svetlý 12, Golem vianočný špeciál 15