Pivovar Hops: Petržalská „sirota“, ktorá môže zaujať

Petržalka by sa počtom obyvateľov zaradila samostatne medzi najväčšie slovenské mestá. Zaujímavé je pritom to, že aj v čase pivného boomu má táto mestská časť len jeden pivovar. Teda ak nepočítame špecificky ukotvený Dunajský pivovar. Úlohu akejsi „siroty“ v „kontinentálnej“ časti Petržalky zohráva Pivovar Hops, ktorý nájdete neďaleko petržalskej železničnej stanice.

Zlatý štandard

Pivovar otvorili pred vyše rokom. My sme mu nechali čas na vychytanie múch a rozhodli sa ho navštíviť ešte koncom augusta. Bol štátny sviatok a v podniku sa  to pomaly zapĺňalo. Pre zákazníkov bola pripravená aj terasa, na ktorej sa koncentrovalo viac pivárov ako vnútri.

Podnik je vkusne zariadený a pôsobí svetlo a vzdušne. Tak terase, ako aj vnútornému priestoru, dominuje drevené masívne sedenie. Pivovarskú technológiu nájdete hneď vedľa výčapu. V čase našej návštevy je na výčape pätica pív. Potešilo nás hlavne to, že majitelia zaradili do ponuky tzv. koštovku. Pivo môžete ochutnať v decovom pohári. Cena je v tomto prípade nastavená na 50 centov.

Nebolo o čom rozmýšľať. Objednali sme si všetkých päť kúskov. Milo nás prekvapilo, že nám objednávku rozdelili na dve polovice. Pivo nám tak doniesli v dvoch várkach, keď čašníčka počkala, kým dopijeme prvú rundu. Za to dávame palec hore.

Ako prvé začíname testovanie pri pive s názvom Hops Svetlý ležiak 11°. Pivo malo svetlo-žltú farbu, ktorú zdobila jemná smotanová pena. Kúsok bol takmer číry, keď ste k nemu privoňali, zachytili ste hlavne slad a jemne aj karamel. Sladový úvod je výrazný, v strede vyskakuje karamel, ktorý prechádza do horkastej koncovky. Fajn pivo. Celkom pekne vyskladané, lahodné a piteľné. Za nás je to sedem bodov. Kúsok, ktorý sa v tomto pivovare musí dobre obracať.

Druhým na rade bol kúsok z názvom Hops Polotmavý ležiak 12°. Mal jemnú smotanovú penu, ktorá rýchlo padala. Pivo malo medenú, mútnu farbu, keď ste k nemu privoňali, zachytili ste karamel i náznaky medu. Po výraznom sladovom úvode ste našli kombináciu karamelu, medu, orieškov, ale aj masielka. Koncovka bola príjemne horkastá. Ide o jemne nadpriemerné pivo. Plusom je lahodnosť, mínusom chýbajúca priamočiarosť. Nebolo to zlé, u nás to bolo za 6,5 bodu.

Vrchol i sklamanie

Tretím na testovanie bol Hops Tmavý ležiak 13°. Kúsok mal čierno-hnedú farbu, ktorú zdobila smotanová, hutná a dlhotrvajúca pena. Vo vôni ste mohli zachytiť kávu i čiernu čokoládu. Po výrazne sladovom úvode ste mohli v bruchu nájsť kombináciu kávy, tmavej čokolády, karamelu a černíc. Výborný kúsok. Lahodný, pekne vyskladaný a krásne suchý. Za nás 7,5 bodu. Určite zážitok. Palec hore.

Prechádzame do kategórie vrchne kvasených pív. Petržalský pivovar ich mal v čase našej návštevy v ponuke hneď dve. Ako prvý ochutnáme kúsok s názvom Hops APA 13°. Pivo malo medenú farbu, bolo kalné a zdobila ho jemná smotanová farba. Keď k pivu privoniate, zachytíte černice i citrusy. Sladový úvod bol nevýrazný, v strede vyskakuje pomaranč, limetka, karamel a jemná šumienka. Koncovka je jemne horkastá. Táto APA nie je štýlovo čistá, je však piteľná a osviežujúca. Určite ju zákazníci obracajú jedna radosť. Za nás sedem bodov.

Testovanie končíme pri pive Hops IPA 14°. Pivo malo svetlo-žltú farbu, bolo jemne kalné a zdobila ho jemná smotanová farba. Vo vôni ste zachytili hlavne citrusy. Sladový nástup bol výrazný, v strede vyskakovali citrusy a karamel. Po bruchu si však hlavné slovo berie varená zelenina. Dokonca sme si objednali aj ďalšiu vzorku a jej výsledok bol rovnaký. Nehodnotiteľné pivo. Aj sme sa obsluhy pýtali, či toto pivo ešte nikto nereklamoval. Odpoveď bola negatívna. Bolo to pre nás sklamanie.

Jedno zlé pivo

Práve IPA trocha ovplyvnila celkový dojem z celého posedenia. Podnik pôsobí príjemne a je fajn, že v Petržalke máte možnosť navštíviť domáci pivovar. Pozitívnou zložkou bola aj obsluha. Milá a úslužná.

Podnik sa oplatí navštíviť, škoda našej negatívnej skúsenosti s kondíciou jedného piva. Inak by bolo naše hodnotenie ešte pozitívnejšie. Do pivovaru sa však raz určite vrátime a zistíme, či IPA bola iba nešťastná zhoda okolností. Takéto pivovary sú potrebné a na Slovensku je ich stále málo. Najmä, keď je vidno prácu a snahu majiteľov. Za to ide do Petržalky pochvala.

3.5

Zhrnutie

Plusy
– Ponuka. Pätica domácich pív je dosť, vybrať si môže každý,
– Atmosféra. Podnik má svoje čaro a v tomto smere sa v ňom cítite dobre.
– Degustačná koštovka. Je fajn, že takúto voľbu podnik ponúka.
Mínusy
– Kondícia jedného piva. IPA neprešla cez naše hodnotenie.

Sending
Hodnotenie čitateľov
3.79 (14 hodnotenie)