Pivovar Huncút predáva svoju technológiu. Chystá sa na väčšiu

Huncút plechovka

V uplynulých týždňoch a mesiacoch na pivovarníckom trhu prevažujú skôr negatívne správy. Aj na našej stránke sme priniesli články o tom, že mnohí producenti piva riešia existenčné problémy. Sú však aj takí, ktorí sa chystajú do väčšieho. Príkladom je pivovar Huncút.

Na predaj

Pivovar Huncút otvorili pred vyše štyrmi roky v obci v novohradskej obci Tomášovce. Svojou kapacitou sa zaradil medzi menšie minipivovary, keď disponoval varňou o objeme 200 litrov. Aj to predurčovalo pivovar k tomu, aby sa zameral na svoj región. A tak sa aj stalo.

V Novohrade sa však chystajú zmeny. Na inzertných portáloch môžete nájsť inzerát, ktorý ponúka zariadenie pivovaru na predaj. „Ponúkame na predaj 200 l pivovar nemeckej spoločnosti Speidel,“ píše sa v inzeráte.

Ten hovorí o prednostiach technológie. „S týmto zariadením sme boli veľmi spokojní a používali sme ho cca päť  rokov. Jedná sa o intuitívne a veľmi ľahko ovládateľné zariadenie, ktoré nezaberá veľa miesta. Vhodné je podľa nás pre rozbeh malého pivovaru, alebo na varenie piva pre reštauračný pivovar,“ píše sa v inzeráte.

S novou technológiou

Pivovar núkajú majitelia za 19 900 eur. Pivovar však nekončí, naopak. „Dôvodom predaja je rozšírenie našej výroby a kúpa nového zariadenia (väčšieho),“ píše sa v inzeráte.

Nakoniec proces rozšírenia kapacity pivovaru rozbehli v Tomášovciach ešte vlani, keď úradom predložili zámer rozšírenia pivovaru. Podľa neho jeho základom má byť nová technológia s väčšou varňou.

„Zvýšením výrobnej dennej kapacity z 200 na 500 litrov na jednu várku dokáže optimalizovať procesy prebiehajúce v pivovare, ktoré výrazne ušetria čas. Pri rovnakej časovej náročnosti pri varení dokáže vyprodukovať o 300l piva viac čo spôsobí zníženie výrobných nákladov na liter piva,“ písalo sa v zámere.

Úsporu chce pivovar využiť pri  investovaní do nových technológií (napr. do kvalitnejšej plechovkovačky), alebo do prípravy nového pracovného miesta. Zmena pomôže pivovaru lepšie pokryť vrchol sezóny.

„Zvýšená kapacita kvasných a ležiackych tankov pokryje nárazový dopyt po pive Huncút v letných mesiacoch a umožní stabilizovať súčasných, ale aj získať nových zákazníkov,“ naznačil pivovar v zámere.

Prečítajte si aj

Pivovar Huncút: Personálne zmeny prispeli k jasnejšiemu plánovaniu

Snímka: FB Pivovar Huncút