Pivovar na východe sa núka na predaj: „Nemáme čas rozvíjať ho“

Prešovský pivovar

Vybudoval si slušnú pozíciu na trhu aj dobré renomé. Prešovský pivovar je už však rok mimo prevádzky a hľadá nového kupca. „Už sme nemali čas rozvíjať pivovar, preto sme s produkciou skončili a teraz ho predávame,“ hovorí pre Portál oPive.sk Ján Pastier, majiteľ Prešovského pivovaru.

Stavili na východ

Prešovský pivovar spustil produkciu koncom roka 2014. Slovensko vtedy zažívalo boom remeselných pivovarov. V prípade pivovaru z východu išlo o klasický príbeh domovaričov, ktorí chceli posunúť svoju tvorbu o stupienok vyššie.

„Po piatich rokoch domovaričstva sme sa rozhodli, že do toho ideme,“ hovoril v roku 2014 pre portál oPive.sk Ján Pastier. Pivovar, ktorý nájdete v Petrovanoch, vtedy začínal na kapacite 700 hektolitrov. Pivovar v ďalších mesiacoch výrobu navyšoval a expandoval.

Ich vlajkovým podnikom sa stala Prešovská piváreň v centre Prešova.  Postupne k nej pridali aj prevádzky v Petrovanoch aj na prešovskom sídlisku Šváby.

Na predaj

Okolo pivovaru bolo v posledných rokoch ticho. Dôvod bol prozaický, pivovar sa dohadoval na predaji. „Mali sme vážneho záujemcu. Už sme s ním mali dohodnutú aj zmluvu, ale k jej podpisu stále nedošlo,“ prezrádza Pastier s tým, že záujemca podpis neustále odkladal.

Aj kvôli týmto rokovaniam sa rozhodli výrobu zastaviť. Udialo sa tak pred rokom. Keďže pivovar stále nie je predaný, rozhodli sa situáciu riešiť inak. Na realitných portáloch sa objavil inzerát, ktorý núka pivovar na predaj.

„Predám plné funkčný remeselný pivovar s technológiou a nehnuteľnosťou. Nachádza sa tam aj byt s možnosťou ihneď sa ubytovať a popritom si riešiť prácu. Celé sa to predáva za hodnotu technológie plus nehnuteľnosť, čiže investíciou nič nestratíte, naopak veľa získate,“ píše sa v inzeráte.

Čo bude ďalej?

Majiteľ v ňom sľubuje, že pomôže vybaviť všetky papierovačky a daruje ochrannú známku. „Budeme veľmi radi ak sa nájde niekto kto bude pokračovať v našej činnosti a naše doterajšie úsilie nezanikne,“ píše sa v inzeráte.

Len pre doplnenie, pivovar udáva, že má ročnú kapacitu na úrovni 2400 hektolitrov, keď disponuje sedem hektolitrovou varňou, má 10 CKT 7-hektolitrových a päť 30-hektolitrových tankov. Cena pivovaru je stanovená na 490-tisíc eur.

Pastier pre oPive.sk hovorí, že je pripravený novému majiteľovi pomôcť a odovzdať potrebné know-how. O osude pivovaru v Petrovanoch sa tak rozhodne v najbližších mesiacoch.

Prečítajte si aj

Obchod desaťročia? Tretí najväčší slovenský pivovar je na predaj