Obchod desaťročia? Tretí najväčší slovenský pivovar je na predaj

Pivovar Steiger

Na slovenskej pivovarníckej scéne sa schyľuje k obchodu, ktorý môže byť najväčší za posledné roky. Podľa informácií portálu oPive.sk hľadá nového majiteľa tretí najväčší slovenský pivovar  – Pivovar Steiger. Ten je zároveň najstarším producentom piva na Slovensku.

Pivovarnícka stálica

Kým po zmene režimu ste mohli nájsť na Slovensku dve desiatky priemyselných  pivovarov, dnes zostali len štyri. Väčšie pivovary dnes nájdete v Hurbanove, Veľkom Šariši, Banskej Bystrici a Vyhniach. Najstarším z týchto pivovarov je práve ten vo Vyhniach.

Založili ho ešte v roku 1473 a dokázal prežiť nejednu krízu. Napríklad po vzniku samostatnej Slovenskej republiky reálne hrozilo, že Vyhne o svoj pivovar prídu. Tamojšieho producenta piva však kúpil regionálny podnikateľ Eduard Rada a dokázal ho nielen zachrániť, ale s ním aj expandovať. Napríklad s pivom Hell prenikol aj na britský trh.

Pivovar Steiger mal v pláne rozšíriť svoju kapacitu z 300-tisíc na 550-tisíc hektolitrov piva ročne. K tomuto kroku však nikdy nedošlo, keďže pivovarnícky trh negatívne poznačila zvýšená spotrebná daň na pivo. Vďaka nej došlo k výraznému prepadu spotreby piva na Slovensku.

V ďalších rokoch odchádza z pivovaru Eduard Rada. Ten získala neznáma spoločnosť Endemit. K menšinovému podielu sa však priznávala vtedajšia skupina PMS. Išlo o českú pivovarnícku skupinu (dnes známu pod menom Pivovary CZ Group), ktorá zastrešovala značky piva Holba, Litovel či Zubr.

Na trhu sa však viedli búrlivé polemiky, že skupina v skutočnosti vlastní celý pivovar. Údajne sa k nemu nemala priznávať len preto, aby využívala zvýhodnenú sadzbu dane. Pivovar, ktorý nevarí viac piva ako 200-tisíc hektolitrov piva ročne a nevlastní ho nadnárodný hráč, môže využívať zvýhodnenú sadzbu dane. Ak by sa k vlastníctvu priznávali Česi, platili by vyššiu daň. Išlo však len o špekulácie, ktoré neboli nikdy potvrdené.

Zmena na ceste?

Identifikovať reálneho majiteľa pivovaru Steiger je pomerne zložité a z verejných zdrojov prakticky nemožné. Podľa Obchodného registra je jediným akcionárom spoločnosti akciovka Stein FV, tú zase vlastní česká eseróčka Slovak Breweries. Jej jediným spoločníkom je zase česká spoločnosť Greativity Group. Tá je zase akciovou spoločnosťou, ktorej majitelia nie sú verejne známi.

Podľa Registra partnerov verejného sektora je však konečným užívateľom výhod pivovaru Steiger trojica: Jan Vyskočil, Kateřina Vyskočil Engelová a Tomáš Vyskočil. Každopádne, pivovar Steiger na Slovensku oficiálne zastupuje ako distribútor značky Zubr, Litovel a Holba, ktoré patria do skupiny Pivovary CZ Group. Podľa už skôr medializovaných informácií by Česi mali vlastniť aspoň časť pivovaru.

Podľa informácií portálu oPive.sk sa majitelia Steigru snažia pivovar vo Vyhniach predať. Portálu to potvrdilo viacero oslovených zdrojov. Niektorých záujemcov však odradila požadovaná cena za tretí najväčší pivovar na Slovensku. Portál oPive.sk kontaktoval vedenie slovenského pivovaru, na otázky však neodpovedalo.

Finančné ukazovale hovoria o tom, že pivovar bol v rokoch 2015 až 2021 v zisku len jedenkrát. Podľa portálu Finstat vygeneroval pivovar v rokoch 2015 až 2020 kumulatívnu stratu vyše 730-tisíc eur. V zisku skončil v roku 2021, keď vykázal 22 638 eur.

Výpovednejšiu hodnotu môže mať vývoj tržieb. Kým do roku 2019 sa pohybovali pravidelne okolo hranice 13 miliónov eur, v pandemickom roku 2020 padli na 10,7 milióna eur a v nasledujúcom roku  už pivovar vykázal „len“ 9,6 milióna eur.

Hlavne radlery

Pivovar Steiger pritom v ostatných rokoch ťahali hlavne radlery. Čo bude s pivovarom ďalej, ukážu najbližšie mesiace. Pivovar by pritom nutne potreboval investície na ďalší rozvoj, aby dokázal konkurovať nielen väčším, ale aj menším hráčom.

Len pripomeňe, že v kategórii priemyslených pivovarov sa na Slovensku dlhé roky nič nemenilo. Posledná zmena sa udiala ešte v roku 2009, keď sa vtedajší majiteľ pivovaru Topvar rozhodol, že ukončí výrobu piva v Topoľčanoch a presťahuje ju do Veľkého Šariša.

Nových majiteľov hľadajú aj Česi

V tejto súvislosti je zaujímavé aj to, že aj „spriatelená“ skupina Pivovary CZ Group sa núka na predaj.

„Spoločnosť Pivovary CZ Group, ktorú tvoria pivovary Holba, Litovel a Zubr, je otvorená rokovaniam s investormi a nebráni sa rozšíreniu svojej akcionárskej štruktúry o nové subjekty,“ uviedol podľa Deník.cz v novembri 2022 Jaromír Dvorský, podpredseda predstavenstva Pivovary CZ Group.

Ten oznámil, že  cieľom posilnenia štruktúry akcionárov je podporiť ďalší rozvoj pivovarov a ich obchodnú expanziu.

Prečítajte si aj

Na predaj či prenájom sú na Slovensku stovky podnikov

Snímky: FB Pivovar Steiger