Pivovar Šíravar: Hľadáme nový priestor v Michalovciach

Šíravar, Michalovce, nový pivovar, pivo, zámer

Na východe Slovenska sa pripravuje ďalší pivovar. Na scénu by sa mala vrátiť značka Šíravar, ktorá bola dlhé roky spájaná s Michalovcami. Práve v tomto okresnom meste by mal sídliť nový producent piva.

Zmena lokality

O tom, že pivo pod menom Šíravar sa vráti na pivnú mapu písal portál oPive.sk ešte v marci 2017. Spoločnosť Kulo vtedy úradom predložila zámer, ktorý počítal s výstavbou pivovaru v komplexe hotela Jazero v obci Vinné asi 10 kilometrov od Michaloviec.

Pivovar vtedy hovoril o ročnej kapacite na úrovni 5 000 hektolitrov. Investor počítal so šiestimi štvortisícovými a dvoma dvojtisícovými tankami. Rozpočet pivovaru vyčíslil na úrovni 340-tisíc eur. Tento zámer však nebude zrealizovaný.

Pivovar Šíravar totiž bude sídliť inde. „Hľadáme priestor pre pivovar v Michalovciach,“ povedal pre portál oPive.sk Peter Lobo zo spoločnosti Kulo. Podľa jeho slov už vybrali aj dodávateľa technológie. „Výrobu technológie sme museli zastaviť, keďže čakáme na konkrétne rozmery priestorov, v ktorých bude pivovar sídliť,“ uviedol majiteľ pivovaru.

Pivovar chce mať svoju reštauráciu, ale dodávať pivo chce aj ďalším podnikov. „Dnes sme dohodnutí asi s 15 odberateľmi. Uvidíme, ako sa to rozbehne,“ konštatuje Peter Lobo. Ten poukazuje na to, že chce Michalovce vrátiť na pivovarskú mapu Slovenska.

Doplatili na Ukrajincov

Len pre zaujímavosť, v rovnakom meste vznikol aj kočovný Slovenský národný pivovar. „S chalanmi sa poznáme, stretávame sa pri pive, ale nespolupracujeme s nimi,“ pripúšťa Peter Lobo. Kedy by mohli v Michalovciach opäť variť pivo je nateraz otázne.

Len pre zaujímavosť, pôvodný pivovar v Michalovciach zavreli koncom roka 1999, keď na Zemplíne doplatili na jednostrannú orientáciu na východoeurópske trhy. Na ukrajinskom a ruskom trhu končilo až 60-percent michalovskej produkcie, keď však susedia zmenili dovoznú politiku, Zemplínčania mali rázom problém.

Ako sa ukázalo, tento výpadok bol osudný a pivovar skončil začiatkom roka 2000 v konkurze. Kým v Banskej Bystrici konkurzný správca záchrancu našiel, v Michalovciach taký úspešný nebol. Budovy pivovaru kúpil nový investor a na mieste pivovaru postavil nákupné centrum.

Prečítajte si aj

Príbeh o tom, ako Slováci „okradli“ Čechov

Obrázok od Rudy and Peter Skitterians z Pixabay