Štramák: Vedrá nestačili, tak si v Senici postavili pivovar

Stramák 3

Písal sa rok 2012 a partia Záhorákov narazila na problém. Ich domáce varenie piva dosiahlo limity. Záujemcov o ich pivo bolo viac ako domáce kapacity. „Mali sme kotlík o objeme 100 litrov, kopu vedier a rôznych malých kadí. Tak sme sa tým varením bavili,“ spomína sládok pivovaru Štramák Dávid Riška. Problém mohli vyriešiť len jediným spôsobom – vlastným minipivovarom. „Postupom času, nakoľko vlastnú „hospúdku“ máme už vyše 20 rokov, sme sa začali hrať s myšlienkou, že by sme sa mali vrhnúť do oficiálneho varenia piva,“ hovorí Dávid Riška.

Keďže s varením piva mali aké – také skúsenosti, pustili sa do hľadania najlepšieho modelu. „Navštívili sme zopár minipivovarov, prebrali rôzne cenové ponuky na technológiu a dohodli sa že ideme do toho,“ približuje cestu k vlastnému pivu sládok. Začiatkom apríla 2013 mali všetko vyriešené a mohli sa dať do prerábky ich podniku Piváreň u Albína. Ešte pred otvorením prevádzky museli riešiť jednu hlavnú dilemu. Ich domáce pivo sa pôvodne volalo Komanč. Keďže však evokovalo pojem „komunista“, rozhodli sa pre zmenu. Voľba padla na slovo „Štramák“. Čo v záhoráčtine označuje pekných chlapov, frajerov.

Pivovar Štramák otvorili 24. apríla 2013. A ihneď si našiel svojich priaznivcov. Otec a syn Riškovci totiž stavili na domácky prístup. „Základná myšlienka je variť pivo pre ľudí. Variť ho také, aké im chutí a na ktoré si radi zájdu,“ hovorí s úsmevom Dávid. V ich krčme Piváreň u Albína pravidelne ponúkaju sedem druhov ich piva. „Varíme klasické ležiaky 11°, svetlé 12°, polotmavé 12°, aj tmavý špeciál 13°. Zo špeciálov máme v ponuke Weizen 13° a Americkú IPU 16°, nedávno sme do ponuky zaradili aj klasickú 10°,“ vymenúva ponuku sládok.

 

Okrem Senice môžete nájsť ich pivo aj v Bratislave. „Naše pivo môžete ochutnať v Staromeštianskej pivotéke v Bratislave kde sú na výčape pravidelne dva druhy piva z nášho pivovaru plus nejaké tie fľašky,“ konštatuje Dávid. Ten naznačuje, že po roku a pol od otvorenia plánujú rásť. „Plánujeme začať výstavbu novej haly pre zvýšenie kapacity pivovaru,“ prezrádza sládok pivovaru Štramák.

Rok založenia: 2013

Kapacita: 650 hektolitrov

Čo varia: Štramák svetlý ležiak 11°, Štramák svetlý ležiak 12°, Štramák polotmavý ležiak 12° Štramák tmavý špeciál 13°, Štramák Weizen 13°, Štramák American India pale ale 16°, Štramák Stout 18°, Štramák Red Ale 12°.