Pivovar v Rajeckých Tepliciach chcú otvoriť do konca roka

Rajecké Teplice, Lesná ulica, pivné kúpele

O tom, že v Rajeckých Tepliciach sa pripravuje pivovar, písal portál oPive.sk ešte v roku 2014. Medzitým sa na severe Slovenska veľa veci zmenilo, základná vec však stále platí. „Pracujeme na to, aby sme už v auguste mohli začať variť pivo,“ hovorí pre oPive.sk majiteľ penziónu s pivovarom Ivan Gašpar.

Meškanie

Že výstavba pivovaru naberie oproti pôvodným plánom meškanie, nie je na Slovensku nič nezvyčajné. Inak tomu nie je ani vo štvrtom najmenšom meste na Slovensku. Pôvodný zámer postaviť v objekte využívanom lesným hospodárstvom penzión s pivovarom počítal s tým, že k otvoreniu dôjde už v roku 2016.

Nakoniec to bude o dva roky neskôr. „Aktuálne pracujeme na dokončení stavebných prác celého objektu. Technológiu pivovaru by sme mali mať dodanú v auguste tohto roka,“ hovorí Ivan Gašpar. Podľa jeho slov by prvé pivo chceli ponúknuť koncom tohto roka.

„Chceme sa špecializovať na ležiaky. Tie by mali stáť aspoň tri mesiace, tak preto ten odstup od namontovania technológie,“ vysvetľuje majiteľ. Kapacita pivovaru by sa mala pohybovať na úrovni 250 hektolitrov ročne.

Aj penzión a wellness

Pivo chcú na severe Slovenska hlavne sudovať. „Objavia sa aj fľaškové pivá, tie však budeme ponúkať len v malom,“ vysvetľuje Ivan Gašpar. Aj keď bude pivovar otvorený až koncom roka, penzión otvorí svoje brány už skôr. „Okrem reštaurácie a penziónu ponúkneme aj pivné kúpele,“ vysvetľuje.

V Žilinskom kraji funguje viacero pivovarov. V samotnej Žiline pôsobí Pivovar Harvánek, pivo varí aj žilinský podnik Kazačok, ktorý patrí do rovnakej skupiny s terchovským pivovarom Vŕšky. Od leta minulého roka funguje aj Belský pivovar.  Len pred prár dňami sme pritom písali, že projekt pivovaru v penzióne Maríne zastavili na neurčito.

Snímka: Google Street View