Pivovar v Sabinove prebudujú na producenta ciderov

Nádej, že sa do bývalého pivovaru Štamgast v Sabinove vráti vôňa charakteristická pre varenie piva, je stratená. Areál získal nového majiteľa a ten rozbehol proces, ktorého výsledkom má byť nový hráč na trhu s cidermi.

Dlho na predaj

Pivovar Štamgast vstúpil na slovenský trh v roku 2005, keď ponúkal klasické spodne kvasené pivo. Išlo o produkčný pivovar, ktorý sa zameriaval hlavne na zásobovanie podnikov v okolí Sabinova a Prešova. Dlho však na trhu nepobudol. Už v roku 2011 sa začali objavovať informácie o jeho predaji. Navyše, podľa neoficiálnych informácií sa majitelia rozišli a jeden z nich otvoril rovnomenný pivovar v Chmeľove.

V Sabinove však ostala pivovarská technológia, ktorú sa majiteľ snažil predať niekoľko rokov. „Ponúkame na predaj prevádzkovú budovu pivovaru v okrajovej časti mesta Sabinov s blízkou dostupnosťou do centra. Objekt sa nachádza medzi priemyselnými objektmi a ponúka sa na predaj s kompletným výrobným programom – technológiou a celkovým certifikovaným zariadením,“ inzeroval pred dvoma rokmi majiteľ.

Cena bola vtedy stanovená na 400-tisíc eur. Inzeráty odvtedy zmizli a na svete je nový projekt využitia areálu. Spoločnosť P&T interprofit úradom predložila zámer, podľa ktorého chce meniť výrobu v areáli. Zaujímavé je pritom to, že úradom tvrdí, že výroba piva v areáli stále prebieha.

Nové plány

„Spoločnosť disponuje vlastným výrobným areálom, v ktorom už v súčasnosti prebieha potravinárska výroba. Spoločnosť plánuje inováciu súčasnej produkcie a výrobu piva plánuje nahradiť výrobou alkoholických a nealkoholických nápojov na báze jablčného muštu,“ píše v dokumentoch, ktorú posudzujú úrady.

Ročne by chceli v Sabinove spracovať až 800 ton ovocia, z ktorého by malo vzísť 480-tisíc litrov ovocného muštu. Podľa predkladateľa zámeru by sa s prestavbou malo začať v auguste, práce by mali byť dokončené do konca tohto roka. Náklady na premenu pivovaru vyčíslil investor na 800-tisíc eur. Ako to už v podobných prípadoch býva zvykom, aj tu počíta firma s pomocou eurofondov. Či sa táto premena podarí, závisí aj od úspešnosti projektu.

Snímky: Pivovar Štamgast