Pivovar Zámčan: Niečo sa tu musí zmeniť, inak nás veľkí zvalcujú

Chcel spolupracovať, ale nebol spokojný. Pivovar Zámčan sa rozhodol vystúpiť z Asociácie malých nezávislých pivovarov Slovenska. Nemá zlé srdce na vedenie, skôr na nastavenie celého pivovarníckeho sektoru u nás. Chýba mu vzdelávanie, ale aj väčšia miera spolupráce.

Nenaplnené očakávania

„Do asociácie sme vstupovali v nádeji, že bude zbližovať, ale hlavne spájať ľudí aj aktivity z rovnakého prostredia. Cieľom mala byť užšia spolupráca medzi pivovarmi a viac odbornej činnosti vzdelávacieho charakteru,“ začína rozprávanie pre portál oPive.sk Tibor Hlavička, majiteľ pivovaru Zámčan.

Podľa jeho slov môže hovoriť o plusoch aj mínusoch. „Na jednej strane treba uznať prácu vedenia, predsa len urobili kus peknej práce, na druhej strane, asociácia nefunguje podľa môjho názoru tak, ako by mala,“ konštatuje pivovarník.

Chýbalo mu aj to, že členská základňa mohla byť väčšia. „Ako fakt poslúži, že veľa renomovaných a etablovaných malých pivovarov nevstúpilo do asociácie a ani nemá záujem vstúpiť,“ hovorí Tibor Hlavička a dodáva, že absentovala hlavne otázka vzdelávania.

Zmeniť zmýšľanie

Majiteľ pivovaru zdôrazňuje, že ako malý lokálny hráč nevyužíval možnosť prezentovať sa na spoločných akciách asociácie. „Chýbalo nám spájanie a pomoc v rámci asociácie,“ vysvetľuje.

Podľa jeho slov nemá zmysel vytvárať niečo nové, len sa snažiť veci posúvať lepším smerom. A platí to nielen o asociácii, ale hlavne o celom pivovarníckom sektore na Slovensku. „U nás chýba vzdelávacia činnosť. Kým v Čechách už fungujú rôzne workshopy a konferencie, na Slovensku je to v plienkach,“ zamýšľa sa.

A v tomto smere apeluje na celý sektor. „Chýbajú výmeny informácií či rôzne lokálne vzdelávacie akcie. Hlavne si však musíme uvedomiť, že kým sa k sebe malé pivovary nebudú správať ako k partnerom, lebo dnes je tento vzťah skôr nepriateľský,  veľké ich stále budú valcovať,“ uzatvára rozprávanie Tibor Hlavička z pivovaru Zámčan.

Prečítajte si aj

Ako mladík pracoval pre Šariš. Dnes otvára vlastný pivovar

Snímka: Pivovar Zámčan