Pivovary, ktoré vsadili na plechovky, môžu riešiť problém

Plechovky

Ak môžeme hovoriť o nejakom trende, ktorý je prítomný v slovenskom pivovarníctve, tak je to nárast záujmu o plechovky. Mnohé menšie pivovary prešli na tento obal, ktorý je v mnohých prípadoch praktickejší ako sklo. Ak osa však ukazuje, v ďalších mesiacoch môžu riešiť problémy s cenou.

Nedostatok materiálov

Priemyselný svet sa v posledných mesiacoch akoby zbláznil. Aj odložená spotreba spôsobila, že sa v podnikoch nahromadili objednávky a začal sa výkup materiálov potrebných na ich výrobu. A keďže dodávateľské reťazce neboli pripravené na takýto nápor, začalo sa skokové zdražovanie materiálov.

Vyššie ceny sa dotkli aj hliníka, ktorého cena vzrástla za posledný rok o polovicu. Ako uvádza portál Seznam Zprávy, môže to skomplikovať život pivovarom. „Cena vstupov je jedna z vecí, ktorá nás trochu desí. Oveľa viac nás desí dostupnosť vstupov. Sme vôbec radi, že je materiál, „uviedol pre portál riaditeľ Kráľovského pivovaru Krušovice Michal Rouč.

Pivovar, ktorý patrí do skupiny Heineken hovorí o nedostatku plechoviek. Pivovary dokonca musia vyberať, ktoré pivo do tohto obalu stočia. Komplikovanú situáciu v tomto smere priznal aj napríklad Plzeňský Prazdroj.

A čo malí?

Pivovar z Plzne musel upravovať výrobné plány. „Stáčame rovnaké množstvo po niekoľkých menších šaržiach v niekoľkých cykloch, čím nám rastú náklady na výrobu,“ priblížil obchodný riaditeľ Plzeňského Prazdroja  Tomáš Mráz s tým, že na celkový objem vyrobeného piva to nemá vplyv.

Všetko sú to pritom výpovede veľkých pivovarov, ktoré odoberajú veľké množstvá plechoviek. Väčšie problémy však môžu mať menší odberatelia medzi ktoré patria minipivovary. V ich prípade sa objednávky nerobia na dlhodobé obdobie dopredu.

Tlak na zvyšovanie cien priznali aj ďalšie potravinárske spoločnosti po celom svete. Už teraz je isté, že napríklad na Slovensku vzrastú náklady na energie, čo sa musí prejaviť aj do cien ďalších výrobkov. Platí to aj o pive či iných produktoch.

Prečítajte si aj

Aké pivo je najlepšie? Čapované, z plechovky či fľaše?

Obrázok od Igor Ovsyannykov z Pixabay.