Bude mať svoje pivo aj Kofola? Skupina pozerá po pivovare

Kofola - výroba

Pivovarnícky biznis môže v nasledujúcich mesiacoch posilniť zvučné a zaujímavé meno. O vstupe do tohto odvetvia rozmýšľa nápojový gigant Kofola. Tento krok by pritom dával zmysel vo viacerých ohľadoch.

Hľadanie investora

O tom, že na trhu sa chystá zaujímavá akvizícia informovali ako prvé Lidové noviny. Tie priniesli informáciu, že skupina Kofola rokuje o prevzatí majoritného podielu v skupine Pivovary CZ Group. Tá je známa hlavne značkami piva Zubr, Holba a Litovel.

Pivovary túto informáciu nepotvrdili, ale ani nevyvrátili. „V tejto chvíli je celý proces hľadania strategického partnera riadený zo strany spoločnosti Patria Corporate Finance. Z tohto dôvodu nemôžeme komentovať žiadne konkrétne mená záujemcov o vstup do spoločnosti Pivovary CZ Group,“ konštatoval pre Lidovky.cz mediálny zástupca Pivovarov CZ Group Jan Vávra.

Cieľom hľadania nového investora má byť posilnenie pivovarníckej skupiny a následná expanzia. Skupina Pivovary CZ Group navarila v roku 2021 726-tisíc hektolitrov piva. Z tohto pohľadu ide o piatu najväčšiu pivovarnícku skupinu v susednom Česku.

Synegický efekt

Spojenie piva a Kofoly by dávalo zmysel vo viacerých ohľadoch. Skupina má v portfóliu okrem Kofoly aj minerálky (Rajec, Ondrášovka, Kláštorná), sirupy (Jupí), džúsy, energetický nápoj (Semtex), ale aj čaje či kávu.

Rozšírenie ponuky o pivo by rozšírilo ponuku a vytvorilo predpoklad pre ďalší rast. Skupina má totiž dobre vybudované distribučné kanály a mohla by využívať synergický efekt. Zaujímavé by bol pritom stret s pivovarníckymi skupinami. Kofola totiž často svoje nápoje dodáva podnikom, ktoré čapujú aj pivo. Doteraz im však nekonkurovala.

Už v minulosti sa objavili informácie o tom, že Kofola má záujem o kúpu pivovarov Lobkowicz. Tie nakoniec osem rokov dozadu kúpila čínska investičná skupina. Kofola možný záujem o kúpu skupiny Pivovary CZ Group nekomentovala, keďže je kótovaná na burze a takéto správy by mohli ovplyvniť obchodovanie.

V súvislosti so skupinou Pivovary CZ Group je zaujímavé prepojenie na pivovar Steiger. V minulosti médiá informovali o tom, že skupina  má podiel v slovenskom pivovare. Oficiálne to tak nie je.

Prečítajte si aj

Obchod desaťročia? Tretí najväčší slovenský pivovar je na predaj

Snímka: Kofola