Pocta arcivojvodovi, ktorého smrť zmenila svet (Ferdinand d‘ Este)

Ferdinanda d'Este

Prvý nástrel: Českým pivárom môžeme závidieť. Pivo je tam národnou hrdosťou a do istej miery aj náboženstvom. Stačí navštíviť obyčajný supermarket, alebo malé potraviny niekde v odľahlej dedine a môžete si vyberať. Jeden takýto výlet sme absolvovali aj my. Z neho pochádza pivo s názvom Ferdinand d‘ Este. V Benešove, kde navarili tento špeciálny ležiak si arcivojvodu udržujú v názve pivovaru. Nie je sa čomu čudovať. Práve František Ferdinand d’Este založil pivovar a jemu je venovaný tento kúsok.

Názov piva: Ferdinand d‘ Este

Pivovar: Pivovar Ferdinand, Benešov

Druh piva: Špeciálne svetlé pivo

Krajina: Česko

Stupňovitosť: 15°

Obsah alkoholu: 6,5 %

Zloženie: Voda, sladovnícky jačmeň, chmeľ.

Farba: Zlatistá. Pivo je číre.

Vôňa: Jemne korenistá s dominanciou karamelu a medu.

Pena: Stredne hutná konzistencia, postupne opadala.

Chuť: Rezkosť tohto kúsku je ideálna. Úvodné sladové tóny začínajú tak stredne a túto líniu si drží vlastne celé pivo. Nedochádza k žiadnej gradácií, alebo nejakému stupňovaniu, chuť jednoducho plynie. Záver je chmeľovejší, ale nie je do žiadny masaker.

7/10

Zhrnutie

Veľmi príjemné pivo. Ideálna rezkosť, ideálna piteľnosť. Tóny sú pekne uhladené a nič nevyčnieva. Týka sa to tak sladu, ale aj chmeľu. Plusom je aj to, že necítim alkohol, ktorý je hojne zastúpený. Ale aby sme tento kúsok nevychválili do nebies. Trochu mohli popracovať na strede piva. Chýba mi tam nejaké väčšie prekvapenie, nejaká gradácia. Bez ohľadu na to ide o podarený kúsok, ktorý by som si na výčape nechal dohovoriť. Dávam sedmičku.