Podarená schôdzka s pánom Ferdinandom (Ferdinand Max)

Ferdinand Max

Prvý nástrel: Dnes si dáme rande s pánom Ferdinandom. Presne tak sa volá český pivovar z Benešova. Na stole máme kúsok s názvom Ferdinand Max. Podľa zadnej etikety pôjde o ležiak s vyššou horkosťou. Tak sa naň tešíme. S Ferdinandom sme doteraz mali vcelku dobré skúsenosti. Škoda, že tento kúsok sa nedá kúpiť bežne na Slovensku. My sme si ho dovliekli z Česka.

Názov piva: Ferdinand Max

Pivovar: Pivovar Ferdinand, Benešov

Druh piva: Svetlý ležiak

Krajina: Česko

Stupňovitosť: 11°

Obsah alkoholu: 4,7%

Zloženie: Voda, jačmenný slad, upravený chmeľ.

Farba: Zlatistá a číra.

Vôňa: Sladová. Niekde v pozadí cítim med či sladké drievko.

Pena: Zapenila kvalitne. Konzistencia bola pomerne jemná, ale pohár krúžkovala.

Chuť: Úvodné sladové tóny sú príjemné. V strede cítim karamel, možno náznaky orieškov. Záver však všetko valcuje. Chmeľ je tu na ležiak výrazný. Ovplyvňuje aj ďalšie dúšky. Rezkosť je vyššia.

6/10

Zhrnutie

Prvý dúšok bol naozaj prekvapivý. Najprv vás opantá výraznejšia sladkosť. Možete v nej zachytiť jednak med, jednak kvetinkové tóny. Tie sa kombinujú s karamelovými tónmi. Intenzitá chutí nie je nijak výrazná. Je to taký priemer. Horkastý záver je však nad priemerom. Určite to však nie je chyba. Ten kto má rad horký ležiak sa určite poteší. Piteľnosť je dobrá. Ak by mala nižšiu rezkosť bolo by to ešte lepšie. Ja dávam veľmi slušnú šestku. Vyššiemu číslu by pomohla vyššia hutnosť chutí, ale aj to, keby pivko bolo nefiltrované a nepasterizované.