Poľská napodobnenina štýlu IPA (Brok IPA)

Prvý nástrel: Poľské pivá obľubujeme, keďže tamojší trh prináša zaujímavé kúsky. Jedným dychom však musíme dodať, že máme na mysli hlavne produkciu tamojších remeselných pivovarov. Pivovar Van Pur medzi ne určite nemôžeme zaradiť. Skupina má u našich susedov päticu pivovarov, ktoré sa špecializujú hlavne na klasiku. Pivo si u nich necháva variť aj popradský Pilsberg či reťazec Tesco. My si dnes otestujeme kúsok, ktorý naskočil na módnu vlnu remeselných pív. Van Pur totiž navaril pivo s názvom Brok IPA. Že ide v stopách malých hráčov hádam nemusíme rozoberať.

Názov piva: Brok IPA

Pivovar: Van Pur

Druh piva: India Pale Ale (aspoň podľa rodného listu)

Krajina: Poľsko

Stupňovitosť: 13,7°

Obsah alkoholu: 6,0%

Zloženie: Voda, jačmenný slad (plzenský, karamelový, údený), ražný slad, chmeľ (Marynka, Cascade, Amarillo, Centennial).

Cena: Za pivo sme v poľskom supermarkete zaplatili necelé euro.

Farba: Medená. Pivo je číre ako sklo.

Pena: Vysoká, šľahačkovitá. Pomaly padala.

Vôňa: Kombinácia sladu a prezretého ovocia. Citrusové ovocie by ste vo vôni hľadali len ťažko.

Chuť: Sladový nástup je výrazný. Stred je kombináciou karamelu, prezretého lesného a záhradného ovocia a náznakov citrusov. Rezkosť je ideálna. Koncovka je horkastá len platonicky, keď horkosť prichádza pár sekúnd po dopití. 

4/10

Zhrnutie

Toto má k štýlu IPA asi tak blízko ako Trabant k Mercedesu. Pivo pôsobí lepkavo, neuhladene a výrazne sladkasto. Štýlovo je pritom niekde úplne inde. Ak by sme mali nájsť nejaké plus, tak je to hutnosť tónov a relatívne priemerná piteľnosť. Inak je to výsmech štýlu IPA. Našťastie to nemá žiadnu pachuť a oproti europivu aspoň predvádza niečo iné. Dávame štvorku.

Sending
Hodnotenie čitateľov
7.5/10 (4 hodnotení)