Ponúkne aj slovenský Lidl regionálne pivá po vzore Česka?

Regionálne pivá Lidl Poľsko

Keď sme minulý týždeň informovali o tom, že český reťazec Lidl rozšíril svoju ponuku o regionálne pivá, vzbudilo to medzi slovenskými fanúšikmi polemiku aj záujem. Vznikla tak otázka, či by aj reťazec na Slovensku mohol vydať podobnou cestou.

Každý región iné pivo

Len si pripomeňme, že v Česku sa reťazec rozhodol v každom regióne ponúkať miestne pivo. Po novom tak bude napríklad v Jihlave a okolí v ponuke jihlavský Ježko, v okolí Šumperka zase Holba Šerák.

„Veríme, že zákazníci stálu ponuku svojich regionálnych pív ocenia. Spätná väzba od zákazníkov nám potvrdzuje, že je o regionálne výrobky veľký záujem. Z tohto dôvodu nás teší, že sme mohli výrobky z lokálnych pivovarov do stálej ponuky zaradiť a súčasne podporiť domácu ekonomiku,“ uviedla hovorkyňa spoločnosti Lidl Iveta Barabášová.

Portál oPive.sk sa obrátil s otázkami na slovenské vedenie reťazca a pýtal sa, či sa podobnou cestou nevydajú aj u nás. „Nateraz nie, predovšetkým s ohľadom na početnosť prípadných dodávateľov a ich kapacitné možnosti,“ uviedol pre portál oPive.sk hovorca reťazca Tomáš Bezák.

Obmedzená ponuka

Aj keď sa slovenská časť reťazca často vydáva v českých stopách, v tomto prípade by nemohla. V Česku totiž evidujeme okolo 50 priemyselných pivovarov. Na Slovensku máme len štyri – Heineken v Hurbanove, Plzeňský Prazdroj vo Veľkom Šariši, Steiger vo Vyhniach a Banskobystrický pivovar v Banskej Bystrici.

Do reťazcov by vedeli z menších pivovarov dodávať možno Kaltenecker či Karpat, vždy je to však o dohode medzi pivovarom a reťazcom.

Lidl hovorí, že sa snaží pivnú ponuku spestrovať či už akciovými, alebo stálymi ponukami. „ V aktuálnom roku sme do našej akčnej či stálej ponuky zaradili viacero noviniek, ktoré sme priebežne komunikovali: produkty malého remeselného pivovaru Berhet, Leffe Blonde, Leffe Brown, Hoegarden, Ostravar 12ka, Perštejn 11ka,“ vymenúva Bezák.

Regionálne pivá neponúka len český Lidl, už skôr pravidelnú týždňovú akciu spustil reťazec v susednom Poľsku. Tam sa bežne predávajú aj pivá z malých remeselných pivovarov. Na rozdiel od Česka či Slovenska, Poliaci pasterizujú aj pivo z remeselných pivovarov. Nie je potom tak náročné na skladovanie.

Prečítajte si aj

Lidl v Írsku? Pivný týždeň tam trvá celý rok

Snímka: Reprofoto Lidl Poľsko