Prazdroj: Na Slovensku sme vlani predali najviac piva v histórii

Druhý najväčší slovenský pivovar bilancoval. Plzeňský Prazdroj Slovensko zverejnil čísla za rok 2023. Tie ukázali, že skupine sa darilo, keď vo viacerých ohľadoch prekonávala rekordy.

V rekordoch

Obrat Plzeňského Prazdroja Slovensko v roku 2023 dosiahol takmer 167 miliónov eur a medziročne vzrástol o 14 percent. Na priamych aj nepriamych daniach spoločnosť zaplatila vyše 54 miliónov eur, čo je vôbec najviac v celej jej histórii.

Spotrebná daň z toho pritom predstavovala takmer 26,5 milióna eur. To je v porovnaní s rokom 2022 viac až o 17 percent. Čistý zisk spoločnosti medziročne stúpol o 11 percent a dosiahol takmer 12 miliónov eur.

V minulom roku predal Plzeňský Prazdroj na Slovensku takmer 1,7 miliónov hektolitrov piva, čo je v porovnaní s predošlým rokom nárast o 1,3 percenta. Pivovar sa pochváli, že v tomto smere sa stal na Slovensku najväčším predajcom.

„Čapovanému pivu priala v uplynulom roku najmä dlhá teplá jeseň a z pohľadu objemov sa držalo na úrovni roku 2022. Predaje baleného piva sa medziročne zvýšili o dve percentá a dosiahli úroveň 1,24 milióna hektolitrov,“ naznačil pivovar.

Aj investície

„Rok 2023 bol pre nás prelomový vo viacerých smeroch. Celkovo sme predali najviac piva v našej histórii, odviedli sme historicky najvyššie dane, a  na slovenskom pivnom trhu sme sa definitívne posunuli na prvú priečku,“ naznačil Martin Grygařík, obchodný riaditeľ Plzeňského Prazdroja Slovensko.

Skupina v uplynulom roku investovala do modernizácie Pivovaru Šariš. Investícia smerovala do modernizácie kotolne a nových plynových kotlov pripravených spaľovať vodík z obnoviteľných zdrojov.

Financie smerovali aj do vlastného solárneho parku a solárneho parku v neďalekých Iliašovciach, vďaka ktorým bude od roku 2025 pivovar využívať iba zelenú elektrinu. Výrobný závod tiež v uplynulom roku dosiahol nulové skládkovanie a celková suma investícií do Pivovaru Šariš za rok 2023 presiahla čiastku 8,5 milióna eur.

Prečítajte si aj

Plzeňský Prazdroj: Chceme pokračovať v rozvíjaní slovenskej pivnej kultúry

Snímka: Plzeňský Prazdroj Slovensko