Najväčší český pivovar Plzeňský Prazdroj aktuálne pracuje na výraznom rozšírení kapacity. Pivovar z Plzne navýši svoju ročnú produkciu o celú tretinu. Pivo pod touto značkou ťaží z rastúceho záujmu aj v ázijských štátoch.
Slovensko na druhom mieste
Do pivovaru už dorazili do pivovaru cylindro-kónické tanky. V nasledujúcich týždňoch budú inštalované aj ďalšie súčasti kompletnej varnej sústavy: medené kotly pre rmutovanie, sceďovačka aj kotol pre varenie mladiny.
Kapacita varne pivovaru je takmer 63-tisíc hektolitrov za týždeň a v sezóne s najvyšším dopytom ju producent piva využíva na maximum. Pivovar preto do rozšírenia varne investuje takmer 11 miliónov eur. Po dokončení všetkých prác v máji tohto roka sa kapacita ležiaka zvýši o tretinu na viac ako 88-tisíc hektolitrov týždenne a 3,5-milióna hektolitrov ročne.
Plzeňský Prazdroj aktuálne vyváža pivo do viac ako 50 krajín po celom svete. Najväčším zahraničným spotrebiteľom je Nemecko, na druhom mieste je Slovensko. „Spotreba na slovenskom trhu kontinuálne rastie, o čom svedčí fakt, že v rámci exportu sa u nás vypije najviac plzenského ležiaku po Nemecku,“ hovorí Martin Grygařík, obchodný riaditeľ, Pivovary Topvar.
Ťahajú aj ázijské štáty
Veľký záujem o značku prejavujú aj nové destinácie. Predovšetkým ázijské trhy majú pre ďalšie zvyšovanie exportu veľký potenciál. Ležiaku sa dobre darí najmä v Kórei, kde sa jeho predaj medziročne zvýšil o 40 percent.
Vedenie pivovaru nedávno oznámilo, že Plzeňský Prazdroj sa bude variť už lev v domovskom závode v Plzni. Zrušila tak licencovanú výrobu v Rusku. „Plzeňský Prazdroj sa tak rozhodol v súlade so svojou globálnou stratégiou, ako posilniť celosvetovo pozíciu Pilsner Urquell ako super prémiovej značky, ktorá predstavuje najlepšiu českú pivovarskú tradíciu,“ uviedla v januári hovorkyňa Prazdroja Jitka Němečková.
Snímky: Plzeňský Prazdroj