Prečo je na trhu málo dobrých slovenských remeselných pív?

Pivo

O kvalite slovenského remeselného piva by sme mohli viesť dlhé debaty. Časť kritikov hovorí, že situácia ja veľmi zlá, časť poukazuje na to, že pivár si zo slovenskej produkcie vie vybrať. Čo by však situácii pomohlo?

Slabé stránky trhu

Ako zistiť, ako je na tom slovenská produkcia? Asi najjednoduchšou cestou je porovnávanie. Práve tento proces môže ukázať silné, ale aj slabé stránky celého sektora. Ak by sme slovenské pivovarníctvo porovnávali s českým či poľským, asi by sme prišli na to, že sme na tom horšie.

Je to celkom logické, keďže obe krajiny sú násobne väčšie ako ta naša. Ale nejde tu len o veľkosť. Základom úspechu každého pivovaru by mala byť konštantne kvalitná produkcia bez výrazných výkyvov za akceptovateľnú cenu.

Od pivovarov väčšina pivárov neočakáva pivá, z ktorých by šli do kolien, chcel len adekvátny produkt za primeranú cenu. A práve v tomto smere má slovenská produkcia čo doháňať. Tak v Poľsku, ako aj v Česku či napríklad v Maďarsku je na tom trh lepšie.

Spolupráca ako cesta

Problémom je, že na slovenskom trhu absentuje sebareflexia a kritický pohľad na vlastnú prácu. Bohužiaľ k tomu prispievajú aj nenároční konzumenti, ktorí nemajú problém akceptovať aj pivo s chybami či v zlej kondícii. Veta: „Tak to má chutiť,“ platila v roku 2013 a platí aj o desať rokov neskôr.

Cesta zo začarovaného kruhu je vzdelávanie, ale aj cezhraničné spolupráce. Pivovary by sa mali viac tlačiť do zahraničných spoluprác, kde si vedia vymeniť skúsenosti a naučiť sa, ako to robia českí, maďarskí, nemeckí či poľskí kolegovia.

Zaujímavo vyznieva správa o tom, že český Budějovický Budvar navaril spoločné várky piva s pivovarmi Mikkeller, Brlo a Thornbridge. Všetky tri pivovary sú vo svete pivovarníctva pojmom. Ako informoval Budvar, niektoré spolupráce sa dohadovali roky. Výsledkom je trojica ležiakov: #YearOfTheLager (Mikkeller), Ok, Czech! (Brlo) a Czech Mates (Thornbridge).

Zložme si ružové okuliareBudva

Na Slovensku nájdeme aj kvalitné a dobré remeselné pivá. Aj naše skúsenosti však hovoria, že konkurencieschopné pivá sú v menšine. V niektorých prípadoch by pomohlo, keby si predstavitelia zložili ružové okuliare.

Dnes môžeme hovoriť o tom, že české pivovary zistili, že Slovensko je pre nich zasnúbená. Bodujú cenou aj konštantnou úrovňou kvality. V blízkej či vzdialenejšej budúcnosti si môžu vybrať Slovensko pre svoju expanziu aj napríklad poľské či maďarské remeselné pivovary. Až potom začne na trhu tlačenka a pre mnohé pivovary aj boj o prežitie…

Prečítajte si aj

Ako české pivovary zarábajú na Slovákoch? Obraty nemali nikdy lepšie

Snímka od senivpetro z Freepik