Prečo takéto pivo nevaria aj v Šariši? (Kozel Mistrův ležák)

Polemiky o tom, že Kozel z Česka je lepší ako Kozel navarený vo Veľkom Šariši sa vedú už dlhodobo. Pri našej návšteve Česka sme natrafili na pivo s názvom Mistrův ležák. Etiketa, ktorá evokovala minulé časy, hovorilo o tom, že ide o poctivo navarený a poctivo zrejúci ležiak. Vraj ho sládok pravidelne kontroluje a keď je už ideálny, tak ho pustia do sveta. Vraj sa nikam neponáhľajú. Tak sme neodolali a pivo sme kúpili. Pivo odpočívalo v našej pivotéke ešte od minulého roka. Otestovali sme ho tesne pred dobou minimálnej trvanlivosti.

Názov piva: Kozel Mistrův ležák

Pivovar: Plzeňský Prazdroj

Druh piva: Ležiak

Krajina: Česko

Stupňovitosť: 12°

Obsah alkoholu: 4,8 %

Zloženie: Voda, jačmenné slady, chmeľové produkty.

Cena: Za pollitrovú fľašu sme v prepočte zaplatili necelých 60 centov.

Farba: Zlatistá, pivo je číre.

Pena: Jemná, šľahačkovitá. Pomerne rýchlo padala.

Vôňa: Slad dominuje. Náznakom zachytíte karamel, obilné tóny i náznaky oxidácie.

Chuť: Sladový základ je výraznejší, telo plné, chlebnaté. Nájdete v ňom karamelové tóny, náznaky masielka i korenistý podtón. Koncovka je jemne horkastá.

6.5/10

Zhrnutie

Nie je to vôbec zlé pivo. Sladovejšie, plnšie a pekne zaoblené. Ak by sme toto pivo porovnali so slovenskou priemyselnou produkciou, v tejto kategórii by bolo o dva kroky popredu. Najmä plnosť tela robí tento kúsok piteľný. Oproti dobrým remeselným ležiakom pivo zaostáva, ale aj tak je to príjemný počin. Za nás 6,5 bodu. Vo Veľkom Šariši by sa pokojne mohli inšpirovať.

Sending
Hodnotenie čitateľov
6.32/10 (11 hodnotenie)