Slováci otvorili v centre Viedne pivovar 

Meštiansky pivovar vo Viedni.

Aj slovenské pivovarníctvo môže expandovať za hranice. Dôkazom je krok skupiny, ktorá zastrešuje značku a pivovary Bratislavský meštiansky pivovar. Po novom k nim pridala aj tretí pivovar. Tentokrát v centre Viedne.

Osvedčený koncept

O novinke informovalo vedenie skupiny na sociálnej sieti. „Sme radi, že vám môžeme oznámiť, že nedávno sme v centre Viedne otvorili novú reštauráciu s názvom Bürgerliche Brauerei,“ píšu pivovarníci.

Meno pivovaru vlastne nadväzuje na bratislavských súrodencov. Môžeme ho totiž preložiť ako Meštiansky pivovar. Koncept je v tomto prípade je rovnaký – ide o reštauračný pivovar s miestnou kuchyňou. Aj logo nového podniku je podobné tým bratislavským.

„V Bürgerliche Brauerei ponúkame špeciality ako grilované rebrá, špikové kosti a prešporskú fazuľovú polievku a varíme vlastné pivo. V lete si budete môcť príjemne posedieť na veľkej terase,“ prezrádza vedenie pivovaru.

Pivovar sídli neďaleko Viedenskej štátnej opery na ulici Schellinggasse 14. „Urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme v hlavnom meste Rakúska ponúkali kvalitnú a poctivú kuchyňu,“ naznačujú majitelia.

Veľká konkurencia

Za pivovarom stojí spoločnosť Bratislavský Meštiansky Pivovar. Firma je už etablovaná na reštauračnom trhu, keď prevádzkuje dvojicu pivovarov na Drevenej a Dunajskej ulici. Jej ročné tržby presiahli v rokoch 2017 a 2018 päť miliónov eur.

Uspieť na rakúskom konzervatívnom trh nie je jednoduché, konkurencia je veľká. Presvedčila sa o tom aj najväčšia reštauračná sieť na Slovensku Medusa. Tá otvorila v hlavnom meste Viedne hneď dvojicu reštaurácií – Medusa a Primi. Obe však musela pred dvomi rokmi zatvoriť.

V rozhovore pre Denník N šéf skupiny Peter Štecko hovoril o tom, že doplatili na veľkú rekonštrukciu ulice, keď doplácali na odklonenie toku zákazníkov. Obmedzenia pritom mali trvať niekoľko mesiacov.

Úlohu v tomto smere zohralo vysoké nájomné. „Nájomné bolo iba v Meduse vyše 50-tiisíc eur mesačne, pritom by sme ju neboli schopní s tými obmedzeniami normálne prevádzkovať,“ vysvetľoval Štecko. Skupina sa tak z hlavného mesta Rakúska stiahla.

Prečítajte si aj

Jeden deň v pivnej Viedni? Skúste napríklad toto

Snímky: Bratislavský meštiansky pivovar