Predaj remeselného piva? Bratislava, to je iný svet

Martins - Bratislava

O tom, aké veľké budú škody pivovarníckeho sektora v ďalších týždňoch, rozhodne aj počasie. A to z jednoduchého dôvodu. Dnes môžu fungovať len terasy a keď je vonku „škaredo“, veľa zákazníkov nezamieri von a tobôž nie sadnúť si hoci aj pod prikrytú terasu.

Momentov na premýšľanie a úvahy je však mnoho. Nielen to, že prevádzkovatelia podnikov asi častejšie budú navštevovať stránku SHMÚ. My sme vybrali pár zaujímavých informácií z pivovarníckeho sektora, ktoré nás za uplynulé týždne zaujali.

Opäť sa varí

Keď sme pred pár týždňami robili medzi malými pivovarníkmi anketu, jeden výsledok bol smutný – na Slovensku sa prestalo variť pivo. Zdá sa, že v týchto dňoch majú pivovarníci už o niečo lepšiu náladu. Na sociálnej sieti sa pozitívnou správou pochválil pivovar Baťak.

Sládkovia - Baťak

„Aj keď je piváreň dočasne zatvorená tak naše zásoby sa vďaka Vám už pomíňali a preto sme znovu začali naplno variť. Tešiť sa môžete na overené klasiky ale aj na single hop IPU Africa Queen,“ napísal na sociálnej sieti pivovar z Partizánskeho. Variť však začali aj ďalšie pivovary. Dôvod? Je rovnaký ako v prípade Baťaku – zásoby piva došli.

Zaujímavá cesta Hellstorku

Remeselný pivovar Hellstork sa na rozdiel od ostatných slovenským malých pivovarov vybral trocha inou cestou. Chalani si povedali, že nebudú tlačiť na kvantitu, ale na jedinečnosť a unikátnosť. Tá má  byť dokumentovaná v sérii pív Wildstork. Ide pi pivá inšpirované takými značkami ako 3Fonteinen či Cantillon.

Wildstork

Pred pár dňami pivovar uverejnil blog s názvom Prišiel čas…, v ktorom predstavuje svoju koncepciu pri uvedenej sérii pív. „Pivá kvasíme tzv. spontánnym kvasením (mladina sa chladí a infikuje cez noc v tzv. „štoku“ alebo „coolshipe“) alebo zmiešanou kultúrou kvasiniek a baktérií. Všetky pivá dozrievajú minimálne 10 mesiacov v drevených sudoch v priestore, ktorý je oddelený od ostatnej výroby,“ vysvetľujú pivovarníci.

Hellstork využíva súdy po v ktorom predtým odpočíval likér, ktorý bol mixom medoviny, tokajského vína a bylín. „Všetky sudy a zrenie v nich sú vystavené okolitým vplyvom prostredia a teplôt v danom ročnom období (bez zásahov) na myjavských kopaniciach,“ vysvetľujú pivovarníci.

Najlepší obal pre pivo?

V Česku sa uskutočnil zaujímavý výskum. Vedci z Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati v Zlíne testovali, ktorý obal je pre pivo najlepší z pohľadu zachovania kvality piva. Výsledky priniesol server Aktuálně.cz.

Vedci nakúpili pivo v štyroch druhoch obalov – pollitrovú sklenenú fľašu, 1,5-litrovú PET fľašu, pollitrovú plechovku a sud piva. Pivo umiestnili do miestnosti bez prístupu svetla so stálou teplotou. Následne testovali ležiak celý rok v mesačných intervaloch.

Výsledok? Najlepším obalom je sud. V prípade obalov, ktoré sú dostupné v supermarkete je najlepšia plechovka. Naopak, najhoršie dopadla plastová fľaša, ktorá vydržala len pol roka. Postupne sa do piva dostávali molekuly kyslíka, ktoré sa negatívne podpísali pod kvalitu piva. Len o dva mesiace viac ako plast vydržala bez chýb sklenená fľaša.

Bratislava je iný svet

Pre regionálne pivovary bude dôležité nájsť aj silné odbytištia. Že je z pohľadu predaja piva Bratislava iný svet, asi netreba dvakrát zdôrazňovať. Aj keď pôsobí v hlavnom meste najviac remeselných pivovarov a je tu aj veľká konkurencia v podobe rôznych podnikov, priestor na expanziu tu stále je.

Kaviareň Adriana - Bratislava

Pomáha tomu aj vysoká kúpyschopnosť obyvateľstva a množstvo podnikov, ktoré sa chcú odlíšiť od konkurencie. Všimli sme si to aj v prípade kaviarne, ktorú otvorili v komplexe Rosum v Ružinove. Kaviareň Adriana sa mohla vydať ľahšou cestou a zaradiť do ponuky pivo z veľkého pivovaru.

Majitelia s avšak rozhodli ponuku zostavovať inak. A tak dali na výčap pivá z martinského pivovaru Martins. Možno cesta aj pre ďalšie regionálne pivovary. Už len zabezpečiť, aby bol záujem o pivo natoľko veľký, aby to bolo pre obe strany rentabilné. Aj keď v prípade Bratislavy si pivovary mohli dovoliť predávať pivo drahšie ako v iných regiónoch.

Fotka týždňa patrí Wywaru

Že v týchto ťažkých časoch netreba zabúdať ani na humor ukázal Holíčsky pivovar Wywar. Ten na sociálnej sieti zobrazil fotku, ako má vyzerať popíjanie piva v čase koronavírusu. Palec hore do Holíča.

Wywar - korona

Prečítajte si aj

Svätojánsky pivovar: Lacné pivo? Žiadna kríza, je to naša stratégia

Snímka: Sociálne siete pivovarov a podnikov, oPive.sk a Carola68 z Pixabay