Pivovarníci neprežívajú ideálne časy. Uplynulé roky priniesli mnoho problémov a nástrah, ktoré zmenili pomery na trhu. Časť pivovarov to posilnilo, časť bojuje ďalej a ďalšia to vzdala. Na pomedzi druhej a tretej skupiny dnes balancuje český pivovar Herold. Producent piva s dlhoročnou tradíciou musel nateraz prerušiť výrobu piva.
Tradičný producent
Pivovar Herold nájdete v mestečku Březnice v okrese Příbram. História varenia piva v tomto meste siaha až do 16. storočia. „Prvá zmienka o ňom – ako už o fungujúcom pivovare – je z roku 1506. Počas storočí prešiel zložitým vývojom odrážajúcim české dejiny aj technický pokrok. Bol to napríklad prvý český elektrifikovaný pivovar,“ píše sa na stránke pivovaru.
Pivovar môžeme zaradiť do kategórie menším priemyselných pivovarov. Jeho pôvodná kapacita bola nastavená na úrovni 30-tisíc hektolitrov piva. K takýmto číslam sa však pivovar v posledných rokoch vôbec nepribližoval. Aj preto, že stratil odbyt v zahraničí. Pivo z Březnice sa totiž vyvážalo aj do Švédska, D8nska či Ruska.
Posledné údaje hovoria o produkcii na úrovni tri- až štyritisíc hektolitrov piva ročne. Takýto dramatický prepad sa musel prejaviť aj na hospodárení. Pivovar v uplynulých desaťročiach viackrát menil majiteľa.
„Končíme s výrobou“
Herold v minulosti vlastnila spoločnosť Pivovar Herold Breznice Holdings USA, ktorá bola ovládaná americkými fondmi. Aktuálnym majiteľom je od roku 2008 spoločnosť Ballena. Firme sa pritom nedarilo, za rok 2023 vykázala obrat 458-tisíc eur, skončila však v strate v prepočte 108-tisíc eur.
Ako na tom bol pivovar vlani, nevieme. Vedenie podniku však pred hlavnou sezónou pristúpilo k ráznemu kroku, zastavilo výrobu.
„Pivovar v posledných niekoľkých rokoch prešiel mnohými skúškami, okrem iného pandémiou covidu, čelil sprísňujúcej sa legislatíve aj neustále sa zvyšujúcim nákladom na prevádzku. S týmito prekážkami sme bojovali mnoho rokov dennodenne, avšak teraz sme sa dostali do situácie, keď sme nútení dočasne prerušiť výrobu piva,“ uviedol pivovar na sociálnej sieti.
Vedenie tiež načrtlo, čo chce robiť ďalej. „Teraz hľadáme riešenie, ako ju čo najskôr obnoviť. Sme otvorení spolupráci a rokujeme s niekoľkými potenciálnymi partnermi,“ uviedol pivovar. Ten pivo už len dopredáva na vrátnici.
Či sa nájde nový investor, ukážu najbližšie mesiace. Kritici však môžu poukazovať na ti, že zastavenie výroby a strata aj tých mála odberateľským miest, lepšej budúcnosti pivovaru či vhodnejšej vyjednávacej pozícii nepomôžu.
Prečítajte si aj
„Je to tragédia.“ Zatvárajú pivovar, ktorý vďaka Lidlu poznajú aj Slováci
Snímky: Pivovar Herold