Priekupníci našli nový biznis. Do Ruska vyvážajú české pivo

české pivo

Krátko po tom, čo Rusko napadlo Ukrajinu, sa v českom pivovarníckom sektore všetky zásadné pivovary zhodli na tom, že do Ruska už svoje pivo nevyvezú. Ako však ukazujú posledné štatistiky u susedov, Rusi si na českom pive naďalej pochutnávajú. Podľa všetkého sa o to pričinili priekupníci.

Nie do Ruska

Už začiatkom marca tohto roka české médiá informovali o tom, že najväčšie české pivovary zastavujú export piva do Ruska. „V tomto týždni došlo k rozhodnutiu neprijímať žiadne objednávky na naše produkty z Ruska, ktoré patrilo medzi exportné trhy značiek Pilsner Urquell a Kozel. To platí aj pre Bielorusko,“ uviedol v marci tohto roka pre portál Seznam Zprávy hovorca Plzeňského Prazdroja Zdeněk Kovář.

Nebol jediný. Rovnako reagovali aj pivovary Staropramen, Bernard či Budějovický Budvar. Ruský trh bol pritom pre české pivovary dôležitý, keď bol tretím najväčším exportným trhom vôbec. Ročne doň naši susedia vyviezli okolo pol milióna hektolitrov piva.

Napriek tomu, že všetky veľké pivovary deklarovali, že do Ruska pivo vyvážať nebudú, najnovšie čísla Českého štatistického úradu ukazujú, že z Česka sa do Ruska pivo naďalej vyváža. Kým krátko po invázii sa vývoz výrazne prepadol, v auguste a septembri sa takmer vyrovnal minulému roku. Za deväť mesiacov tohto roka vyviezli Česi do Ruska takmer štvrť milióna hektolitrov piva.

Vývozca neznámy

Zaujímavé je to, že žiadny pivovar sa k vývozu do Ruska nepriznáva. Portál Lidovky.cz oslovil najväčších hráčov na trh a tí potvrdili, že do Ruska nevyvážajú. „Do Ruska, ktoré patrilo vlani medzi našich TOP 5 najväčších trhov, nevyvážame, a to ani cez tretie strany. Negatívne sa to ale prejaví v našich hospodárskych výsledkoch,“ uviedol riaditeľ Budějovického Budvaru Petr Dvořák.

Rovnako vývoz odmietli aj ďalší hráči na trhu ako Plzeňský Prazdroj, Staropramen či Heineken. Ako je tak možné, že vývoz stále prebieha? Pre Lidovky vysvetlil, čo sa deje, jeden nemenovaný manažér pivovaru. „Pivovar to predá niektorej tunajšej českej spoločnosti a tá pivo vyvezie. Sú riadne odvedené dane, clo, je to legálne. Neviete si predstaviť, koľko podobných ponúk sme dostali,“ uviedol.

Ide tak o organizovanú činnosť. „Podľa všetkého sú to priekupníci, ktorí si našli medzeru v sankčnom zozname a celkom slušne na tom zarábajú,“ uviedol pre portál Deník.cz pivovarský expert z České zemědělské univerzity v Praze Tomáš Maier.

Podľa jeho slov môže byť kameňom úrazu to, že odberatelia nemusia mať v zmluvách doložku, ktorá zakazuje vývoz do sankciami zasiahnutých krajín. Otázne je, či pivovary vedia, ktorý z odberateľov pivo ďalej distribuuje do Ruska. Jediným pivovarom, ktorý nehovoril o konci exportu do krajiny vojenského agresora bol pivovar Bakalář. Ten však má ruských majiteľov.

Prečítajte si aj

Kto vládne výrobe piva v EÚ? A odkiaľ pivo najviac dovážame?

Snímka od Amie JohnsonUnsplash.