Staropramen to na Slovensku skúsi cez značku Ostravar

Ostravarna v Bratislave

Plzeňský Prazdroj, Velkopopovický Kozel, Gambrinus či Svijany. To je len časť z českých pivných značiek, ktorá sa rozhodla na Slovensku otvoriť svoju „značkovú“ krčmu. Po novom k ním pribudol aj nový brand z portfólia Staropramenu. Ten to u nás skúsi so značkou Ostravar.

Lokálna značka

Ako už názov napovedá, Ostravar je pivná značka, ktorá je doma v regióne Ostravy, kde tamojší pivovar sídli. Tento producent piva patrí pod krídla druhého najväčšieho pivovaru v Česku Staropramen. Česi majú na slovenskom trhu celkom slušný podiel. Napríklad v roku 2018 zaznamenala slovenská dcéra tržby na úrovni 18 miliónov eur. Skončila však v strate presahujúcej 700-tisíc eur.

Koncern na Slovensku doteraz vsádzal hlavne na značku Staropramen, po novom to skúsi aj so značkou Ostravar, keď v Bratislave otvorili len piatu pobočku podniku Ostravarna. Kým prvé štyri sú v Česku, bratislavská Ostravarna je prvá zahraničná.

„Pre Bratislavu sme sa rozhodli z dvoch dôvodov. Po prvé je tu veľmi obľúbená naša značka Mustang. Po druhé máme v hlavnom meste Slovenska kvalitného franchízového partnera, ktorý je pre otvorenie kvalitnej krčmy dôležitý,“ vysvetlil vrchný sládok pivovaru Ostravar Jan Řehůřek.

Podnik otvoril koncern v Karlovej Vsi, keď nesie meno Ostravarna Amelia. Podobne ako v Karvinej, aj v Bratislave vsadili na sídliskovú lokalitu. Jeho hlavnou ambíciou je lákať na tankové pivo. „Predpokladáme, že skvele ošetrené tankové pivo, výhodné umiestnenie krčmy a dobré meno, ktoré v Bratislave naše pivo má, prispejú k úspešnému prevádzky prvej zahraničnej Ostravarny,“ uviedla manažérka značky Ostravar Pavla Ličková.

Prirodzené miesto expanzie

Na výčape má byť šestica pív. Jedným z nich má byť Špeciál zo spilky. Ide o akúsi verziu Voľby sládkov, ktorú realizuje Plzeňský Prazdroj.

Slovenský trh je pre české pivovary mimoriadne lákavý. Dôvodov je viacero. Tým základným je dobré meno českého piva na Slovensku, tradícia aj absencia jazykovej bariéry. Stále platí, že pre slovenských pivárov sú české značky vítanou zmenou oproti slovenskej ponuke. Aj preto sú na Slovensku úspešné pivovary ako Bernard či Svijany.

Prečítajte si aj

Pivovar Svijany odhaľuje svoje plány v Bratislave

Snímka: FB Ostravarna Amélia