Priemerné karamelové pivo z Poľska (Flaszen Jasne Ale)

Browar Jana Flaszen Jasne Ale

Prvý nástrel: Dnes zablúdime opäť k severným susedom. Poľsko prežíva podobne ako Slovensko pivnú revolúciu. Pivovarov pribúda v každom regióne. K revolúcií prispel svojim spôsobom aj pivovar Jana. Ten nájdete v poľskom meste Zawiercie. Podľa oficiálnej stránky funguje pivovar pri štvorhviezdičkovom hoteli Villa Verde. Pivovar je rodinný a okrem iného ponúka aj pivo s názvom Flaszen. Ide o vrchne kvasené pivo, ktoré sme kúpili v poľskej pivotéke. Tento kúsok je nefiltrovaný a nepasterizovaný.

Názov piva: Flaszen Jasne Ale

Pivovar: Browar Jana

Druh piva: Pale Ale

Krajina: Poľsko

Stupňovitosť: 12,5 %

Obsah alkoholu: 5,6 %

Zloženie: Voda, slady (plzeňský, karamelový  150), chmeľ (Hallertauer tradition), kvasinky (US-05).

Cena: V Poľskej pivotéke stálo asi 1,4 eura.

Farba: Slamová. Pivo je kalné, keďže ide o nefiltrovaný a nepasterizovaný kúsok.

Vôňa: Karamel, med a jemne aj kvetinky.

Pena: Zložená z malých bubliniek. Pomerne rýchlo padala.

Chuť: Sladový úvod je nastavený tak akurát, prechádza do stredu a v ňom zachytíte karamel, med, ale aj ovocné  tóny (pomaranč, grep). Koncovka je príjemne horkastá.

5/10

Zhrnutie

Jemne nadštandardné pivo. Úvod je nevýrazný, dojem vylepšuje stred. V ňom diktuje hlavné tóny karamel. V jeho pozadí nájdete med i jemné citrusové ovocie. Koncovka je príjemne horkastá. Negatívom piva je vodnatosť a chýba aj väčšia uhladenosť. Najmä v druhej polovici to trocha skáče. Na strane druhej, pivo je dobre piteľné a na výčape môže byť o pol bodíka lepšie. Ja to dnes vidím na päťku. Ak máte radi pivo s karamelovými tónmi, asi by ste sa v ňom našli.