Skromný sviatok v Humpolci (Bernard Sváteční)

Bernard Svateční

Prvý nástrel: Opäť je tu Česko. Tentokrát si to zamierime Humpolca (áno, mesto kde žije pán Hliník z filmu Marečku, podejte mi pero). Práve tu sídli aj pivovar Bernard. Pivovar, ktorý sa môže pýšiť skvelým marketingom. Aj vďaka nemu toto pivo poznajú po celom Slovensku. Na stole mám Bernard Sváteční. Je v originálnej fľaši. Teším sa naňho. Poďme na to.

Názov piva: Bernard Sváteční 12

Pivovar: Rodinný pivovar Bernard, Humpolec

Druh piva: Svetlý ležiak s prísadou jemných kvasníc

Krajina: Česko

Stupňovitosť: Dvanástka

Obsah alkoholu: 5,0%

Farba: Jantárová. Aj keď píšu, že pivo obsahuje jemné kvasnice, je pomerne číre. Kvasinky sú usadené na dne.

Vôňa: Mimoriadne svieža. Sladová, s jemnou ovocnou koncovkou. Ihneď po otvorení vám udrie do nosa.

Pena: Toto som ešte nezažil. Takú penivosť nemajú ani prostriedky na umývanie riadu. Až sa mi nechce veriť, že je to fľaškové pivo.

Chuť: Sladová chuť je málo výrazná, zato chmeľová koncovka si robí čo chce. Výrazne prebíja celú chuť. Horkosť tu dominuje na plnej čiare.

5/10

Zhrnutie

Zhrnutie: Musím sa priznať, čakal som viac. Bernard má dobre meno, keď som však pozrel na etiketu, bol som trocha smutný. Podobne ako pri ďalších českých pivovaroch, aj tu v zložení svieti chmeľový extrakt. Ten asi dodal pivu netypickú horkosť. Či sa chémia postarala aj „megapenu“ netuším. Každopádne body za to pôjdu dolu. Pivo sa pilo priemerne, celá chuť je poznačená nevyváženou horkosťou. Škoda. Nevyužitý potenciál. Dávam päťku.