Vo Svätom Jure pripravujú minipivovar. Volať sa bude Krtinec

Svätý Jur - Pivovar Krtinec

Na slovenskú pivovarnícku mapu sa možno po rokoch vráti mestečko Svätý Jur. Práve v ňom by totiž mal vzniknúť minipivovar Krtinec. Len pripomenieme, že naposledy varil pivo v tomto meste ešte pivovar Codecon.

V malom

So zámerom stavať pivovar sa na úrady obrátil Vladimír Vizner. Ten patrí do širokej komunity slovenských domovaričov. „Varím doma už štyri roky a rozhodol som sa, že si postavím pivovar,“ hovorí pre oPive.sk nádejný pivovarník.

Podľa jeho slov si chce pivovar postaviť svojpomocne. „Zatiaľ to budem robiť sám popri mojej práci, uvidíme čo bude ďalej. Dnešná doba je zložitá,“ naznačuje.

Veľkosťou výroby pôjde o jeden z najmenších pivovarov na Slovensku. Ročná kapacita producenta piva by sa totiž mala pohybovať na úrovni 100 hektolitrov. „Predpokladaná frekvencia varenia piva bude podľa potreby maximálne 10-krát mesačne, pričom maximálna kapacita jednej várky je 100 litrov hotového piva,“ píše sa v zámere, ktorý predložil investor úradom.

Vrchne kvasené pivá

Zámer počíta s tým, že so stavebnými prácami by mohol začať v prvom polroku tohto roka. Prevádzku by v ideálnom prípade chcel spustiť do konca tohto roka. Ide však len o odhad, ktorý nepočíta s možnými komplikáciami.

Odhadované náklady na realizáciu celého pivovaru sú vo výške 20-tisíc eur. Portál oPive.sk monitoruje situáciu pri predkladaní návrhov pivovarov od roku 2014, odvtedy ide o najlacnejšie odhadované náklady. „Zamerať sa chcem predovšetkým na vrchne kvasené pivá. Momentálne nepočítam s tým, že by som varil aj ležiaky,“ vysvetľuje zakladateľ pivovaru Krtinec.

Vo Svätom Jure dnes nie je žiadny pivovar, pred pár rokmi sa však objavili snahy postaviť ďalšieho producenta piva. Zatiaľ však zostalo len pri úvahách. Pivovar Codecon, ktorý sa preslávil aj svojím tmavým ležiakom, skrachoval.

Prečítajte si aj

Jeden z najstarších minipivovarov na Slovensku skrachoval

Snímka: Wikimedia/Tomáš Bartovič