V kalendári svieti 5. september 2015 a zakladateľ pivovarníckej skupiny Lobkowicz Zdeněk Radil je na pomyslenom vrchole. Nielenže sa mu podarilo vybudovať štvrtú najväčšiu pivovarnícku skupinu v Česku, dokázal ju aj za výhodných podmienok predať Číňanom.
O deväť rokov je všetko inak a Radila uznal súd vinným z pokusu o podvod. Hviezda pivovarníckej hviezdy zhasla. Kde sa stala chyba?
Opačným smerom
Kým trendy vo svete hovorili o tom, že pivovary zefektívňovali výrobu a koncentrovali na jedno miesto, Zdeněk Radil sa rozhodol vybrať inou cestou. Riaditeľ a minoritný majiteľ skupiny K Brewery Trade, ktorá sa v roku 2012 premenovala na Pivovary Lobkowicz Group, stavil na pestrosť.
Skupina zastrešila hneď sedem regionálnych pivovarov: Protivín, Uherský Brod, Jihlava, Rychtář, Klášter, Vysoký Chlumec a Černá Hora. Všetky z nich produkovali vlastné pivá. Výsledky pritom naznačovali, že tento koncept postavený na pestrosti a rozdielnosti je úspešný.
„Ukazuje sa, že zameranie našich pivovarov na varenie poctivého piva remeselným spôsobom sa vypláca a konzumenti to oceňujú. Darí sa nám ako na prevádzkovej úrovni, kde mierne rastieme, tak aj na úrovni čistého zisku pre akcionárov, ktorý sme výrazne vylepšili v rámci kapitalizácie akcionárskych pôžičiek,“ chválil sa v roku 2015 Zdeněk Radil.
Aj tieto výsledky presvedčili čínskych investorov, aby pivovarnícku skupinu kúpili. Stalo sa tak v septembri 2015, kedy skupinu kúpila spoločnosť Lapasan. Radil si však nechal minoritný podiel a zostal v jeho manažmente. Zvyšný podiel predal v roku 2018.
A potom prišli problémy
Ako ukázal ďalší vývoj, Radil nemanažoval skupinu podľa pravidiel. Koncom roka 2019 český magazín Forbes priniesol článok o tom, že veritelia, polícia aj čínski investori hľadajú zakladateľa skupiny Lobkowicz.
„Zdeněk Radil sa podľa nášho názoru dopustil pri riadení skupiny Lobkowicz Group viacerých porušení zákonov ČR. Preto na neho skupina podala niekoľko trestných oznámení,“ potvrdil Forbesu Jaroslav Tvrdík, člen dozornej rady CITIC Europe, ktorá je aktuálne majiteľom pivovarov.
Podľa českého magazínu mal zakladateľ ohýbať hospodárske výsledky, falšovať podpisy ostatných konateľov a zakrývať rôzne záväzky.
Už vtedy sa špekulovalo o tom, že Radil sa ukrýva v Gruzínsku. Nakoniec sa to ukázalo ako pravda. Radil sa v tejto krajine neskrýval, dokonca spolupracoval s tamojšou pivovarníckou skupinou Global Beer Georgia.
Odsúdený
Podnikateľa sa nakoniec podarilo zatknúť a dopraviť do Česka až tento rok. Spolu so svojim bývalým kolegom Lukášom Chmelom bol obvinený z podvodu.
Ako informuje portál Novinky.cz obaja sa mali pokúsiť zo skupiny Pivovary Lobkowicz Group na základe rôznych machinácií s úverovými zmluvami, zmluvami o reklame a zmenkami vylákať 14 miliónov korún (v prepočte asi 554-tisíc eur).
„Všetky obvinenia úplne vylučujem a verím, že sa nám to podarí preukázať,“ povedal Radil na úvod súdneho pojednávania.
Súd však jeho verzii neuveril. Minulý týždeň bol Krajským súdom v Ostrave uznaným vinným z podvodu. Súd mu vymeral trest odňatia slobody vo výške 5,5 roku.
Pri vynesení rozsudku Radil skolaboval. Rozsudok pritom nie je právoplatný, keď sa Radilov právny zástupca odvolal. Nie je to pritom jediný súd, ktorý rieši Radila. Ďalšie dva prípady riešia súdy v Prahe.
Prečítajte si aj
Ďalší rok, ďalšie rekordy. České pivovary na slovenskom trhu „valcujú“