Banskobystrický pivovar: Rástli sme takmer o 10 percent

Pestrý, turbulentný, ale aj prelomový. Aj takto môžeme nazerať na rok 2015 z pohľadu pivovarníkov. Portál oPive.sk sa rozhodol na prelome rokov uskutočniť veľkú anketu medzi pivovarníkmi a odborníkmi, ktorí sa pohybujú okolo piva. Dnes odpovedá spolumajiteľ Banskobystrického pivovaru Ľubomír Vančo.

Predseda Asociácie malých nezávislých pivovarov Slovenska Ľubomír Vančo stojí v strede. Na ľavo je podpredseda asociácie Ladislav Kovács, vpravo podpredsedníčka Beáta Murková.
Spolumajiteľ Banskobystrického pivovaru Ľubomír Vančo stojí v strede. Na ľavo je Ladislav Kovács z pivovaru Kaltenecker, vpravo majiteľka košického pivovaru Golem Beáta Murková.

 

Ako hodnotíte rok 2015 z pohľadu pivovarníka?
Rok 2015 hodnotíme pozitívne, opäť sa nám podarí ukončiť rok s takmer 10-percentným nárastom produkcie.

Čo bolo pre Vás udalosťou roka?
Pre nás to bolo určite zvládnutie inštalácie vlastnej plechovkovej linky, čo bola dosť náročná operácia, ale úspešne sme ju zvládli. Už teda plechovky plníme u nás a nemusíme pivo voziť v cisternách do Rakúska.

Aké problémy najviac trápia sektor?
Z hľadiska výroby nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, nastáva pomaly výmena generácii v sektore a mladých odborníkov je nedostatok. Z hľadiska obchodu je to stále “kupovanie“ prevádzok nadnárodnými koncernami.

Čo vám urobilo za rok 2015 najväčšiu radosť ?
Opäť sa nám podarilo uspieť s našim tmavým pivom Urpiner Dark v najväčšej európskej pivnej súťažii European Beer Star v Norimbergu, kde sme získali bronzovú pivnú hviezdu. Pre nás je to ako zisk „pivného Oskara“.

Aký bude podľa vás rok 2016? Čo bude pre vás najväčšou výzvou?
Veríme, že rok 2016 bude opäť dobrý a lepší ako rok 2015. Pre nás je každý rok výzvou v prvom rade opäť zvýšiť predaj, čo je z roka na rok ťažšie, ale zatiaľ sa nám to darí.

Snímka: Pivobrana