Kríza? Väčšina slovenských pivovarov trhala rekordy (Rebríček TOP 15)

Rebríček pivovarov

Rok 2022 mal byť konečne tým, v ktorom sa pivovary trocha nadýchnu. Pandémia odznela, čakalo sa, že život sa vráti do bežných koľají. Predpovede sú jedna vec, realita druhá. Prišla inflácia, vojna na Ukrajine aj energetická kríza.

Rok 2022 tak opäť nepriniesol toľko očakávaný pokoj. Ako ho prežili pivovary? Aj to nám napovie rebríček najväčších pivovarov podľa tržieb. Bol zostavený na základe dát portálu Finstat. Základom pre zradenie spoločnosti do prehľadu bol výška tržieb v roku 2022. Firma pritom musel mať v účtovnej závierke uvedený ako hlavný predmet podnikania výrobu piva.

Prehľad a poradie však nemusia byť objektívne. Pri niektorých firmách môže byť v tržbách zarátaná napríklad aj prevádzka reštaurácie či ďalších pridružených činností. V prehľade napríklad chýba Holíčsky pivovar Wywar, ktorého materská firma podniká vo viacerých odvetviach. Aký-taký obraz o trhu nám však rebríček môže dať.

15. Pivovar General

Spoločnosť: Yvatrade Plus, s.r.o.
Tržby: 360-tisíc eur (+73%)
Zisk: -25-tisíc eur

Pivovar General

Kapacitne najväčším pivovarom v Bratislave je General. Jeho prevádzkovateľ vlani zapísal rekordný obrat, keď prekonal hranicu 360-tisíc eur. Ani nárast obratu o 73 percent však nepomohol k tomu, aby firma vykázala zisk. Tu však treba povedať, že firma mala pred zdanením a odpismi zisk takmer päťtisíc eur.


14. Prvý piešťanský pivovar ŽiWell

Spoločnosť: Prvý piešťanský pivovar, s. r. o.
Tržby: 373-tisíc eur (+32%)
Zisk: 20 802 eur

Po troch rokoch v strate sa do zisku dostal piešťansky pivovar ŽiWell. Tržbami sa zaraďuje na 14. miesto v našom prehľade, aj keď toto postavenie nie je objektívne. Na rozdiel od konkurencie pod touto firmou vykazuje len čísla za samotný pivovar, nenájdete v nich tržby za reštauráciu.


13. Pivovar Shenk

Spoločnosť: Shenk, s.r.o.
Tržby: 430-tisíc eur (+43%)
Zisk: 16-tisíc eur (-59%)

Pivovar Shenk

Čísla zo svojich najlepších rokov atakoval bratislavský pivovar Shenk. Rovnomenná eseróčka dosiahla vlani obrat takmer 430-tisíc eur, za svojim najlepším rokom zaostala o zhruba 27-tisíc eur. Pivovar, ktorý sídli v podzemí Starej tržnice, môžete poznať aj vďaka podniku Výčap U Ernőho.


12. Pivovar Stupavar

Spoločnosť: Stupavar, spol. s. r. o.
Tržby: 457-tisíc eur (-0,9%)
Zisk: -18,2-tisíc eur

Budova pivovaru Stupavar

Dvanástym najväčším pivovarom z pohľadu tržieb je na Slovensku pivovar Stupavar. Ten vlani prakticky vyrovnal čísla z roku 2021. Prevádzkovateľ však po rokoch skončil v strate. Pivovar nájdete v Stupave a v Bratislave môžete nájsť jeho produkciu napríklad v podnikoch Weranda či Kollárko.


11. Trenčiansky pivovar Lanius

Spoločnosť: AlternaTiff, s.r.o.
Tržby: 575-tisíc eur (+92 %)
Zisk: -2 129 eur

Keď sa firme podarí takmer znásobiť obrat, musí to byť dobrý rok. Môžeme to tvrdiť aj o pivovare Lanius. Ten vlani vykázal tržby cez 575-tisíc eur. Majiteľ pritom po dlhších prípravách otvoril nový produkčný pivovar, ktorým sa výrazne zvýšila kapacita Laniusu. Aj to vytvára predpoklad ďalšieho rastu.


10. Prievalský pivovar Sandorf

Spoločnosť: Sandorf s.r.o.
Tržby: 585-tisíc eur (+76%)
Zisk: 5425 eur

Z pohľadu obratu nebol na tom pivovar Sandrof nikdy lepšie. Vlani sa prevádzkovateľovi pivovaru v Prievaloch podarilo zvýšiť obrat o úctyhodných 76 percent. Spoločnosti sa podarilo vykázať aj zisk. Firma spolupracuje okrem iného so sieťou Kaufland a pivo ponúkala v špeciálnych akciách aj v reťazci Lidl. Pivovar si pomáha kočovným varením piva v Kežmarku.


9. Pivovar Liptovar

Spoločnosť: Persson s. r. o.
Tržby: 588-tisíc eur (+34%)
Zisk: – 496 eur

K rekordným číslam sa priblížil aj pivovar Liptovar. Producent piva z Liptovského Mikuláša dokázal zvýšiť tržby o tretinu. Tržby na úrovni 588-tisíc eur boli najlepšie za ostatných päť rokov. Rekordný rok 2016 (608-tisíc eur) však nedokázali prekonať. Vyhliadky na ďalšie obdobie môžu byť smelšie, pivovar už nabehol na vyššiu kapacitu, čo sa môže výraznejšie prejaviť až v číslach za rok 2023.


8. Pivovar Sessler

Spoločnosť: Sessler, s.r.o.
Tržby: 688-tisíc eur (+54%)
Zisk: 19 625 eur

Sessler 2021

Veľmi dobrý rok má za sebou trnavský pivovar Sessler. Eseróčka s rovnakým názvom zaznamenala výrazný, až 54-percentný nárast tržieb. Firma dokázala vygenerovať aj zisk. V rámci areálu pivovaru nájdete aj pivné kúpele, bowling či penzión.


7. Pivovar Kaltenecker

Spoločnosť: Yotta Trade, a.s.
Tržby: 701-tisíc eur (-5%)
Zisk: -253-tisíc eur

Kaltenecker

Na siedmom mieste sa umiestnil pivovar Kaltenecker. Tržby rožňavského producenta piva presiahli hranicu 700-tisíc eur a skončil v strate. Pivovar má spomedzi menších pivovarov asi najlepšie zastúpenie v maloobchode, keď je dostupný takmer vo všetkých väčších sieťach.


6. Pivovar Martins

Spoločnosť: SAWPI, s.r.o.
Tržby: 1,34 milióna eur (+3%)
Zisk: 3247 eur (-3%)

Martins

Šiestym najväčším pivovarom v našom prehľade je martinský pivovar Martins. Tomu sa vlani podarilo mierne zvýšiť tržby a od roku 2017 pozorujeme pri pivovare kontinuálny rast obratu. Vlaňajší rok je tak rekordný. Pivovar je známy vďaka svojim ležiakom, ktoré tvoria väčšinu produkcie.


5. Pivovar ERB

Spoločnosť: ERB – Eduard Rada Breweries
Tržby: 1,39 milióna eur (+47%)
Zisk: -72-tisíc eur

Piatym najväčším pivovarom je z hľadiska tržieb pivovar ERB. Ten nájdete v Banskej Štiavnici. Firma v rokoch 2020 a 2021 zaznamenala výrazný pokles tržieb. Vlani sa jej medziročne podarilo zvýšiť obrat takmer o polovicu, rekordný rok 2019 sa však firme nepodarilo prekonať. Firma skončila v strate vyše 72-tisíc eur.


4. Banskobystrický pivovar

Spoločnosť: Banskobystrický pivovar, a.s.
Tržby: 9,3 milióna eur (+25 %)
Zisk: 133-tisíc eur (+32%)

Urpiner

Rekordný rok má za sebou Banskobystrický pivovar, ktorý fanúšikovia piva poznajú hlavne pod značkou piva Urpiner. Firma prvýkrát prekonala hranicu deviatich miliónov eur a po pandemických rokoch 2020 a 2021 sa jej podarilo prekonať rok 2019. Pivovar pritom skončil v zisku 133-tisíc eur. Pivovar pritom pripravuje aj vznik menšej prevádzky, ktorá by chcela ponúkať aj viac špeciálov.


3. Pivovar Steiger

Spoločnosť: Pivovar Steiger a.s.
Tržby: 10,1 milióna eur (+5%)
Zisk: -163,8-tisíca eur

Pivovar Steiger

Tretím najväčším pivovarom nielen z pohľadu tržieb, ale aj kapacity je pivovar Steiger. Ten nájdete vo Vyhniach. Pivovar vlani jemne zvýšil tržby, skončil však v strate. Tá bola daná aj predchádzajúcimi rokmi. Pred zdanením a odpismi totiž firma dosiahla zisk takmer 390-tisíc eur. Skupina je silná hlavne v segmente radlerov.


2. Heineken Slovensko

Spoločnosť: Heineken Slovensko, a.s.
Tržby: 115 miliónov eur (+12%)
Zisk: 8,3 milióna eur (-2%)

Napriek tomu, že si kapacitne najväčší pivovar na Slovensku medziročne polepšil o 12 percent, nestačilo to na prvé miesto v rebríčku. Z tohto pohľadu je dôležité povedať, že skupina má ďalšie dve firmy – Heineken Sladovne a Heineken Slovensko Distribúcia. Druhá menovaná dosiahla tržby cez 148 miliónov eur. Len tejto firme by stačilo, aby bola prvá v rebríčku. Heineken vlastní pivovar v Hurbanove.


1. Plzeňský Prazdroj Slovensko

Spoločnosť: Plzeňský Prazdroj Slovensko, a.s.
Tržby: 146,1 milióna eur (+16%)
Zisk: 10,8 milióna eur

Na prvé miesto v rebríčku založenom na tržbách sa dostal pivovar Plzeňský Prazdroj Slovensko. Neznamená to však, že navaril najviac piva. Tržby spoločnosti sú ovplyvnená aj dovozom piva zo susedného Česka. Skupinu okrem iného ťahali aj značky Pilsner Urquell a Radegast, ktoré sa varia len u susedov. Spoločnosť u nás stojí za pivovarom Veľký Šariš.

Prečítajte si aj

Najväčšie pivovary sveta. Pozrite si rebríček TOP výrobcov

Snímky pivovary a Freepik.