Rok 2015: Najlepšia sezóna v pivovarskej histórii

Pivobrana hudak

Rok 2015 osobne považujem za najlepšiu sezónu v doterajšej pivovarskej histórii Slovenska a Pivobrana Beerfest je viac než jej dôstojným zavŕšením. Máme za sebou niekoľko skvelých pivných festivalov, vznikli nové pivovary a čo sa týka rozmanitosti, nikdy sme na tom neboli lepšie. Včera večer som ochutnal niekoľko fantastických a niekoľko výborných pív. Samozrejme sa nedalo ochutnať všetko, čo sa v Starej tržnici nachádzalo. Pív bolo k dispozícii cez 70 a podarilo sa mi ochutnať len zlomok, no mal som šťastie a nenarazil som na žiadne vadné či zlé pivo. Celkový zážitok trochu rušila hudba, ktorá bola v tom úli vyslovene navyše. Priestor však znovu ukázal svoje kvality, dokázalo sa v ňom rozptýliť množstvo návštevníkov a miest na sedenie bolo dosť. Oproti Salónu piva sa pivovary sa nachádzali len na spodnom poschodí, neplatilo sa žetónmi a poháre si každý pivovar riešil vo vlastnej réžii.

Moja prvá zastávka v Buntavare sa ukazuje ako strategicky perfektný krok. Jednak ochutnávam veselý, zaujímavý a silno korenený (škorica, klinčeky, koriander, badyán) vianočný špeciál a jednak dostávam poldecový pohárik, ktorý mi dnes umožní ochutnať veľa bez toho, aby som sa senzorický unavil priskoro.

Buntsvar R.I.S.
Suchý, kávový, slivkový, ľahký, vysoko piteľný russian imperial stout. Na to, že to je dvadsiatka, je nebezpečne ľahký a viem si dosť dobre predstaviť, že si človek objedná o jeden navyše. Nebezpečné pitie. Ako sa neskôr ukazuje, je to jedno z najlepších pív na salóne.

Stupavar smoked porter, o ktorom sa už napísalo dosť, je jemne údený, hrejivý, suchý a cítim v ňom chilli. Dúfam, že sa bude pravidelne opakovať.

V medovom špeciále z Dunajského pivovaru je med skutočne cítiť, no pivo je krásne hlboko prekvasené a nie je sladké. Má korenistý charakter blízky medovine. Lesný med nebol prevarený, bol pridaný až do kvasenia a preto obsahuje všetky prospešné látky.

Unorthodox Barón Samedi, belgian woodoo ale, je veľmi chutný, jemne horký, zaujímavý a civilizovaný. Od Kaza je to asi to najcivilizovanejšie a najvyrovnanejšie pivo. Horkosť je cítiť hlavne ku koncu. Mňam.

Hellstork Tryus Belgian Dubbel
Typická osnova belgického ejlu šmrncnutá helstorkovskou poetikou plátku citrónu obaleného okolo zlatej tehly. Sladkokyslé, šumivé a zvodné.

Pivobrana Beer fest Hudak
Hellstork Ancikrist
Už ste prepití prechmelených, superhorkých, navoňaných westcoast IPA? Je čas na recidívu, nebudete ľutovať. Úžasne vyrovnané, vyzreté, lahodné a super pitelné. Poľahky najlepšie slovenské pivo.

Unorthodox Wendigo
Pre mňa znovu dôkaz, že Kazo ide správnym smerom a že kto sa rozhodne pre štvrtú pípu, má možnosť ponúkať slovenské lahôdky. Vyzreté, krásne zemité a zároveň grepové. Taktiež veľmi civilizované a hlboko prekvasené. Bez akejkoľvek vady. Chmeľová horkosť na jazyku ostane, no neruší a nabáda na ďalšie napitie.

Beermalade
Deväť rôznych druhov z deviatich rôznych pív. Varí sa len z hotového piva, takže horkosť a ostatné chmeľové arómy ostanú prítomné. Fantastická vec k mäsu a s čistým svedomím môžem tvrdiť, že je oveľa lepšia, než pivný jam v Pivovarskom dome v Prahe.
Pivobrana Beer fest hudak 3

Jama Honey Wee Heavy
Strong scottish ale s medom síce nemá veľmi penu, je však krásne číry a silno korenistý. Vôbec nelepí ústa, napriek svojej vysokej stupňovitosti. S medovými špeciálmi sa celkovo roztrhlo vrece a jeden je lepší než druhý.

Jama Rye IPA
Zase niečo iné, znovu skvelé. Ak mám hosnotit pitelnost, čiže či by som si vedel predstaviť piť jedno za druhým, toto bude víťaz. Nie je v ňom nič rušivé ani ťažké, je svieže, príjemne horké a k akémukoľvek jedlu by dom ho bez obáv odporučil.

Golem Geshem
Vianočný špeciál sa minul veľmi rýchlo, no stihol som ochutnať. Bol viac sladový než chmeľový. Veľmi jemný až krémový s jemnými trieslovinami. Pekne zaguľatené a vyzreté pivo.

Brontvai Vajcen Copper
Je svetlý, svieži, korenený a príjemné horký weizen (možno až witbier). Krásna citrusová vôňa vynikne pomocou vysokého nasýtenia, vďaka čomu je toto pivo ľahké a osviežujúce.

Sandorf Russian Imperial Stout
Je chuťovo veľmi výrazný. Čokoládový, kávový, málinko kyslý. Taktiež veľmi suchý a svieži. Má však výrazné triesloviny a pripadá mi surový a neodležaný. Nie je zlý, no chute v ňom veľmi vyskakujú každá za seba. Asi si potrebuje poležať dlhšie.

Hellstork a Luckybastard Fine Barley 21 Barleywine
Pol roka ležal v kegoch, pol roka vo fľašiach. Úžasné ovocie, úžasná chuť, 9,2 percenta alkoholu a sto percent zážitku. Chuť je veľmi komplexná, no vyrovnaná a meniaca sa každou sekundou. Toto sa tak skoro opakovať nebude, tak ak máte príležitosť ochutnať, neváhajte.

*****

Na našich stránkach môžete nájsť pivné zápisky Petra Hudáka. Domovariča, degustátora a predovšetkým fanúšika dobrého remeselného piva. Pravidelne putuje po podnikoch a testuje pivo, ale aj jedlo. Nájdete ho aj na Facebooku, kde vytvoril skupinu Súkromné pivné zápisky.