Ako sa pivný gigant schováva za slovenský „startup“

Dame pivo

Na Facebooku trávim veľa času. Väčšinou ho používam na komunikáciu a kontakt s priateľmi, slúži mi však aj ako zdroj pivných informácií. Mám „lajknuté“ hádam všetky tunajšie pivovary, pivné podniky či stránky. Predvčerom mi však vybehol sponzorovaný odkaz na novú stránku s názvom Dáme pivo. Hneď ma napadlo, že vznikol nový projekt, možno startup. Nikto by sa tomu nečudoval, pivo je momentálne trendová záležitosť a niekto sa rozhodol skúsiť šťastie. Prd makový! Všetko to skončilo veľkým prekvapením. Aj preto som sa rozhodol, že preruším letný spánok a napíšem tento blog.

Na stránku som si klikol a bol som prekvapený. Pekný vizuál, jednoduchá a prehľadná grafika, profesionálny vzhľad. Vyplnil som vek a začal študovať. Cieľom stránky je pivárovi uľahčil rozhodovanie a odporúčať mu podnik s pivom. Aspoň  tak to vysvetľujú na stránke:

Damepivo sme založili s jediným účelom: pomôcť ľuďom nájsť najbližšiu cestu k pivu. Dlhodobo nám chýbala služba, ktorá by umožnila prevádzkárom a hostinským jednoducho propagovať svoju pivnú ponuku. Preto sme sa ju rozhodli priniesť a veríme, že sa vám bude páčiť, no najmä, že ju budete radi používať a že vám bude pomáhať.

Mal som na výber tri možnosti. Buď prejsť priamo na mapu, zakliknúť políčko nechať sa prekvapiť, alebo napísať priamo meno podniku.  Klikol na políčko s názvom „Nechám sa prekvapiť“. Vybehol mi žilinský podnik Hostinec Kríž. V jeho ponuke svietili štyri pivá, všetky spod krídel Pivovarov Topvar. Tlačidlo skúšam opäť. Výsledok je podobný. Vyskakuje motorest v Hrušovom s pivami z Pivovarov Topvar. Birell, Velkopopovický Kozel , Gambrinus, Pilsner Urquell či Smädná Mních.

Odporúčania opúšťam a mierim priamo na mapu. Tá samozrejme zachytáva len podniky s kúskami zo skupiny SABMiller, do ktorej Pivovary Topvar patria. Ako dopadli pokusy, keď som chcel nájsť Stupavar, Sklep Pub či Richtára Jakuba? Skúste hádať. V databáze neboli a na mape tiež nie. Len podniky s pivom Šariš, Kozel či Gambrinus.

Tak si hovorím, že Pivovary Topvar urobili stránku pre svojich priaznivcov. Ale asi to tak nebolo, keďže na celej stránke nie je ani zmienka o autoroch, majiteľoch či skupine. Žiadna poznámka o tom, že si vyberáte len pivo z jednej skupiny. Hľadal som to dlho, ale nič som nenašiel. Je tam len kontakt info@damepivo.sk. Hovorím si OK, ideme hľadať majiteľa domény. A moje predtuchy sú naplnené. Veď posúďte :

Doména

Tak ma to nahnevalo. Nie je nič zlé, že si pivovar vytvorí takúto stránku, ale nech to prizná. Nech nevodí zákazníkov za nos. V ponuke nájdete aj kontakt pre ďalších prevádzkarov. Asi sa budú snažiť na stránku nalákať aj iné podniky, ktoré nečapujú Šariš a spol. Ale ako budú garantovať iným krčmárom, že pri „náhodnom výbere“ nebudú zvýhodňovať svojich? Prečo majiteľa zatajujú, najmä keď ide o pivného giganta? Na zamyslenie a možno aj výstrahu. Ja som sa na chvíľu cítil oklamaný. Ale len chvíľu. Na tieto veci si dávam pozor. Dobre však viem, že takýto prístup nemajú všetci pivári.

PS: Autori stránky Damepivo.sk mi za dnešný rekordný „traffic“ nemusia ďakovať 🙂

Snímky: Damepivo.sk

************************************

Guñéz Ulej
Narodil som sa niekde medzi Kyjevom a Prahou. Bez piva si neviem predstaviť deň, ani noc. Pracujem ako IT-čkár v jednej nemenovanej firme a mojim snom je celosvetový mier. Ak máte nejaké postrehy, alebo pivné hlúposti, pošlite mi ich na adresu gunez.ulej@gmail.com.