Nový producent piva na scéne. Pivo už varí Remeselný pivovar Revák

Pivovar Revák

Na pivnej mape Slovenska pribudla nová vlajočka. Vlastným pivovarom sa môžu pochváliť už aj  Šarišské Michaľany. Práve tam sídli Remeselný pivovar Revák. Producent piva práve v týchto dňoch vo väčšom rozbieha kroky, aby sa udomácnil na pivnom trhu.

Nová lokalita

Šarišské Michaľany je menšia obec, ktorú nájdete v okrese Sabinov. Ku koncu minulého roka mala 2700 obyvateľov. Tí si už teraz môžu vychutnať pivo z miestneho pivovaru. Práve tam, od začiatku tohto roka, spustil svoju oficiálnu činnosť Remeselný pivovar Revák.

O tom, že sa v tejto obci na východe Slovenska chystá pivovar, informoval portál oPive.sk ešte v auguste 2020. Práve vtedy predložila spoločnosť Revak Corp úradom zámer, ktorý počítal s výstavbou pivovaru v obci.

Odvtedy prebehli štyri roky a projekt došiel do zdarného konca. Majiteľom a sládkom pivovaru v jednej osobe je Ondrej Revák. Pre portál oPive.sk vysvetľuje, že sa tento rok podarilo získať všetky potrebné povolenia na to, aby mohol pivovar oficiálne otvoriť.

Nájdete ho na ulici Kpt. Nálepku 104/51 v Šarišských Michaľanoch, kde pivovar sídli v dome, ktorý má viac ako storočnú históriu. Zatiaľ ide o produkčný pivovar, ktorý nie je spojený s krčmou. To sa však má zmeniť, keď majiteľ hovorí o pláne vytvoriť aj výčap.

„Nečakám boom“

Pivovar má varňu v objeme 500-litrov. „Technológia je kúpená z humenského pivovaru U medveďa,“ hovorí majiteľ s tým, že práve tam sa zaúčal, ako ju obsluhovať. S varením piva má pritom niekoľkoročné skúsenosti. Pivo začal variť ešte ako domovarič v roku 2017.

Aktuálne má pivovar Revák navarené štyri druhy piva: Svetlý ležiak 10, Svetlý ležiak 12, Irish Red 11 a IPA 14. „Mám pripravených asi 12 receptúr piva. Ležiaky by mali zostať v stálej ponuke počas celého roka, meniť sa budú len ďalšie dve pivá,“ vysvetľuje.

Ondrej priznáva, že pivovar vznikol ako jeho koníček a prevádzkuje ho popri svojej práci. „Momentálne hľadám odberateľov. Rád by som dodával pivo do podnikov, kde by moje pivo mohlo byť napríklad na jednej pípe,“ prezrádza. V tomto roku má v pláne navštíviť aj nejaké podujatia či festivaly.

Priznáva však, že veľké oči nemá. „Nečakám veľký boom,“ hovorí s tým, že nie je pod žiadnym tlakom. Pivo zatiaľ predáva na objednávku. „Kto má záujem, nech mi zavolá a dohodneme si termín odovzdania v pivovare,“ prezrádza majiteľ. V ponuke má pritom pivo v pollitrových sklenených fľašiach a v litrových PETkách.

Prečítajte si aj

Nový pivovar na scéne. Pivo už varia aj v Liptovskom Hrádku