Môže byť „purová“ pena na pive tradícia? Jeden príklad poznáme

Schweizerhaus - purová pena

O tom, ako má byť pivo správne načapované, sa popísalo už mnoho článkov. Časy, keď sa pivo bežne podávalo s „divokou“ penou, ktorá pretekala cez vrch pohára, sú dávno zabudnuté. Existujú aj výnimky. Niektoré cielené, iné už menej.

Podnik v Pratri

K napísaniu tohto článku nás inšpirovala návšteva podniku Schweizerhaus. Ten nájdete vo viedenskom zábavnom parku Prater. Ide o tradičnú reštauráciu, ktorej korene siahajú až do konca 19. storočia.

Schweizerhaus má viacero špecifík. Napríklad je otvorený od polovice marca do konca októbra a patrí medzi najväčšie reštaurácie vo Viedni. Naraz dokáže obslúžiť až 2400 zákazníkov.

A prečo podnik láka hostí? Možno kvôli pečenému kolenu, možno kvôli viedenskému rezňu a možno aj pivu. Viedenský podnik ponúka na výčape českú značku Budweiser Budvar. Nás však zaskočil spôsob čapovania piva.

Na stole nám pristálo pivo, na ktoré môžete v dnešných časoch natrafiť skôr v dedinských krčmách. Pivo zdobila divoká pena, ktorú pivári označujú aj za „purovú“ alebo „jarovú“. Bolo zrejme, že pivo nebolo čapované tak, ako by malo. Obrátili sme sa teda na samotné vedenie Budějovického Budvar, aby nám tlmočilo pohľad na tento spôsob čapovania.

Tradícia

Pivovar vysvetľuje, že čapovanie ležiaka Budweiser Budvar Original vo viedenskom Schweizerhause je veľmi špecifický pre tento podnik.

Schweizerhaus 02

„Ležiak z Budějovického Budvaru, ktorý tu čapujú už od roku 1926, miestni krčmári búrajú na trikrát, ale úplne inak, než ako sme zvyknutí v českých krčmách. Pivo tu z kohútov padá z výšky, nie po stene pohára, ako je bežné u nás. Aj vďaka tomu jeho pena vystúpi až vysoko nad okraj pohára zvaného Schweizerhaus Bunkel,“ vysvetľuje pre portál oPive.sk František Linduška, špecialista komunikácie pivovaru Budweiser Budvar

Ten hovorí, že takýto spôsob čapovania je pre tento podnik typický. „Vďaka zážitku spojenom so špecifickou prezentáciou piva sem mieria tisíce návštevníkov,“ hovorí Linduška.

Dbanie na kvalitu

Budvar hovorí o tom, že sa snaží o vzdelávanie krčmárov a odberateľov. „Snažíme sa, aby prezentácia nášho piva bola pokiaľ možno na tej najvyššej úrovni. Jedine tak si totiž zákazník vychutná naše pivo tak, ako má – v jeho najlepšej kvalite. Zlé zaobchádzanie či nedostatočná starostlivosť o výčapné zariadenie má obrovský vplyv na kvalitu načapovaného piva,“ hovorí.

A zlepšuje sa podľa neho situácia v ich podnikoch? „Nepochybne áno. Krčmári si sami dobre uvedomujú, že dnes sú zákazníci náročnejší a mnohí z nich sa sami aj o pivo zaujímajú. Ľudia za svoje peniaze jednoducho vyžadujú vysoko kvalitný produkt, čo platí pre celý segment gastronómie,“ hovorí Linduška.

A je teda „purová“ pena na pive v poriadku? Podľa nášho názoru nie, existujú však výnimky, ktoré toto pravidlo utvrdzujú. Bolo by zvláštne, keby vo Schweizerhause začali pivo po takmer 100 rokoch čapovať inak.

Prečítajte si aj

Týchto päť chýb vám zničí zážitok z pitia čapovaného piva