Slováci chcú v Srbsku stavať pivovar za 40 miliónov eur

Kurilla, pivovar, Pixabay, Srbsko

Slováci kreslia v Srbsku nový priemyselný pivovar. Stavať chce architekt František Kurilla, ktorý si krajinu vyhliadol pre jej potenciál, ale aj prítomnosť pôvodom ďalších Slovákov.

Vo veľkom

Na novú investíciu upozornil srbský portál eKapija. Ten priniesol informáciu, že v obci Beočin vznikne závod na výrobu piva, minerálok a ovocných štiav v hodnote 40 miliónov eur. Zamestnávať by mal 300 ľudí.

Za projektom stojí slovenský architekt František Kurilla, ktorý pre týždenník Trend prezradil, že ide o jeho súkromný projekt. Okrem neho investíciami prispejú aj ďalší srbskí Slováci žijúci v okolí Nového Sadu.

„Celý projekt vznikol na základe môjho dlhoročného kamarátstva s tamojšími srbskými Slovákmi. Projekt ešte len pripravujeme, ale ak pôjde všetko dobre, stavať chceme začať už budúce leto,“ uviedol Kurilla.

Malá konkurencia

Architekt vysvetlil, že chce využiť to, že v lokalite investície je pomerne malá konkurencia. Týka sa to pritom nielen piva, ale aj minerálok. V Srbsku je pritom hrdosť na domáce produkty vysoká. Veľkosť a parametre pivovaru nie sú známe.

Aj keď sa môže spojenie architekta a pivovarníctva na prvý pohľad nelogické, pravda je trocha iná. Kurillova firma v posledných rokoch projektovala pivovary na území Slovenska a Maďarska. Aspoň tak referuje na svojej oficiálne stránke slovenský architekt.

Prečítajte si aj

Srbsko. Krajina, kde cítite hrdosť na domáce pivo

Obrázok od PublicDomainPictures z Pixabay