Jeden deň v pivnej Viedni? Skúste napríklad toto

Viedeň, Beer Store, Vienna, BeerLovers, výlet

Návštevy Viedne mám rád. Hlavne tie pivné. Človek môže ísť aj do „starých“ podnikov, a stále nájde niečo nové. Poďme však po poriadku. Ostatná návšteva sa diala v sprievodcovskom duchu. Dvaja moji kamaráti chceli ísť na pivo do Viedne a poprosili ma nech idem s nimi. Jasne, prečo nie, dôvodov prečo áno bolo viac.

Povinná zastávka vo Viedni

Začali sme v Beerlovers, čo je na jednej strane obchod so širokým pivným sortimentom s vlastným pivovarom, ale zároveň veľmi zradné miesto, kde pôsobia temné sily. Idete tam ako ja s jasným cieľom kúpiť možno, zdôrazňujem slovo možno, nejaké to pivo.

No, a skončí to tak, že máte  ruksak do polovice plný piva (ja), alebo ako kamoši, tuším dve debničky. Ešte, že im to mal kto odviezť.  Ak pôjdeme konkrétne tak napríklad Wild Beer Fresh, Flying Dog Thunderpeel New England Style IPA, alebo Thornbridge Green Mountain sú presne dôvody prečo tam ísť. Skvelé nekompromisné, osviežujúce pivá.

Beer Store vo Viedni

Ďalším cieľom bol Beer Store Vienna, kde sme sa všetci celkom družne porozprávali o rôznych pivných veciach.  Dve pivá na výčape: Hanscraft & Co. Original Helles a Next Level Brewing Shake it baby.

Hanscraft & Co je nemecký kočovný pivovar a konkrétne toto pivo sa moc nepodarilo, v podstate, že je cítiť diacetyl, to nie je v nemeckých pivách problém. Ale to pivo smrdelo po pasterizácii.  Veľká škoda. Mohlo to byť piteľné pivo.

Next Level, čo je značka kočovného pivovaru majiteľov Beer Store Vienna bola úžasné , Milkshake IPA ako má byť. Chvíľku som vyjednával s chlapcami, či si nemôžem dať tretie pivo, ale nakoniec zodpovednosť zvíťazila. Síce tesne, ale predsa.

Viedeň, Beer Store, Vienna, BeerLovers, výlet

Pri písaní tohto článku som ochutnal aj Next Level Surfin‘ West, veľmi podarená West Coast IPA.  Next Next Level sa rokmi vypracoval na rešpektovaný pivovar. A nie len to, lebo nezabudli odkiaľ prišli a intenzívne sa venujú domo varičom.

Reklamná prestávka: Sledujte náš web, niečo sa rysuje. Koniec reklamnej prestávky.

Konečne pivovar, nie obchod.  Beaver Brewing Company. Vznikol v roku 2015, špecializuje sa na americkú kuchyňu, aj pivný sortiment je taký americký. Samotný pivovar je malý, maximálne 250 litrov.

Na výčape býva deväť pív. V ponuke je aj  ochutnávkový set, kde môžete ochutnať prvých šesť pív. Trochu divné je to, že si nemôžete namixovať vlastný výber, ale nevadí.  Takže na stôl prišlo toto kombo:

Hoppy Go Lager, Witty Bastard, Great Lakes, Coolio, Eudaimonia a Fantastic Voyage.

Hoppy Go lager prišiel trochu unavený, zoxidovaný, bolo v ňom viac diacetylu ako je príjemné. Chmelenie bolo celkom nevýrazné. Witty Bastard naopak bol ľahký osviežujúci witbier, veľmi ľahko piteľný.

Great Lakes je také mierne nudné ale, chýba tomu niečo aby sa vrylo do pamäti. Coolio je označované ako double dryhopped ale. Každé slovo je pravda. Krásne nachmelené, vyvážené, veselé pivo.

Eudaimonia pivo štýlu Amber Ale, veľmi karamelové až bolo cítiť spáleniny nebol veľký chuťový zážitok. Záverečne Fantastic Voyage Imperial IPA, bola veľmi karamelová, alkohol bolo dosť cítiť. Prekvapil dosť výrazný diacetyl.

Mimo ochutnávky som ešte skúsil aj Blue Sky, čo je nemecký helles. Ľahký osviežujúci ležiak. Záverečné pivo Holiday bol a skvelá plnokrvná IPA, trochu karamelová, s poriadnou náložou amerického chmeľu. Dobré zakončenie. Z osem pív tri skvelé, jedno dobré, jedno priemerné a tri celkom zlé.

Od 27. júna do 28. augusta sa v areáli pivovaru Ottkaringer konajú „Braukultur wochen“, v rámci ktorých sa prezentujú rakúske, ale aj zahraničné remeselné pivovary. Tento krát tam bol pivovar Bierschmiede, malý pivovar z okolia Attersee, založený v roku 2015.

Pivo Mesiterstück je ovenčené rôznymi oceneniami, vrátane zlatej medaily na European Star 2018 v štýle German Keller Pils. A aké bolo? Vôňa bola celkom nepríjemná, chlebová, kvasnicová a aj diacetyl by sa našiel. Chuť už bola výrazne lepšia. Sladové telo s celkom slušným chmelením. Škoda tej vône. Weißglut je skvelá, pšenica s plným telom, s klinčekmi a pomarančmi. Aj toto pivo má ocenenie. Na BierIG Bierfestival v roku 2016 získalo druhé miesto.

Odpoveď giganta na malých

K ostatným pivám som sa nedostal, lebo mi na stole pristálo pivo domáceho pivovaru Brauwerk. Tento pivovar je odpoveďou pivovaru Ottakringer na remeselné pivá. Ottakringer vznikol v roku 1837 a tvrdia o sebe, že sú jediný nezávislý veľký pivovar v Rakúsku.  Brauwerk bol založený v roku 2014 a od svojho začiatku varí to, čomu Rakúšania vravia creative biere.

Poďme však k pivu. Freakshow Cucumber je uhorková šťava s nádychom Berliner Weisse. Ja mám rád uhorkové pivá, toto bol však extrém. Druhá Freakshow  bola Maracuja a výsledok veľmi podobný. Teda chuť bola samozrejme iná, marakujová. Opäť extrémne kyslé pivo. Toto sú presne tie pivá, ktoré sú síce veľmi dobré, ale chýba mi zmysel ich navarenia, keďže piteľnosť je brutálne ťažká. A ešte je aj verzia s višňami.

Viedeň, Vienna, pivovar, pivo, viedeňské pivo

Záverečná High And Dry Brut IPA, bolo nepodarené pivo, neprekvasené do sucha zo zbytkovým cukrom, diacetylom, aj zelenina by sa našla. Po tejto skúsenosti nás celkom prešla chuť na ďalšie pivo na tomto mieste.

Netreba však lámať palicu, budúci týždeň som tam vo Viedni opäť, nakoľko sa predstavia pivovary Servus Brazílie a Alexander Brewing z Izraela. Keďže mám dobré skúsenosti s pivami z menovaných krajín, tak sa veľmi teším.

Skvelá bodka vo Viedni

Po tejto náloži nastal čas zmeniť miesto.  Rozhodnutie prekvapilo všetkých vrátane mňa, avšak po extrémoch z Brauwerku to chcelo niečo tradičné.  Fischer Bräu je jeden z najstarších malých pivovarov vo Viedni a bol otvorený v roku 1985.

Fischer Bräu, Viedeň, Vienna, pivovar, pivo, viedeňské pivo

Okrem klasík ponúka aj špeciály. Podnik je celkom veľký, s cca 140 miestami a obrovskou „Biergarten”. Počas našej návštevy boli na výčape dve pivá Wiener lager a Weisses. Ja tieto polotmavé ležiaky nevyhľadávam, ale tento stál zato. Samozrejme, bol karamel, ale nie výrazne dominantný, ale zľahka diacetyl, ale nič čo by rušilo. No a Weisses? Také ako to hovoria naši susedia „Einfach lecker”. Skvelá bodka za týmto pivným dňom. Som veľmi spokojný s návštevou.

A tak skončil viedenský výlet. Všetci sme sa zhodli, že bolo fajn. Ja som mal ešte trochu hektický záver, keďže vlak som stíhal na poslednú chvíľu, ale nakoniec príjemne osviežený som sa odviezol domov.

Text a snímky: Imrich Nógell, Beermalade

Prečítajte si aj

Budapešť je aj mestom piva. Remeselného piva