Najväčšia slovenská degustačná súťaž ohlasuje po prestávke návrat

Najväčšia slovenská degustačná súťaž Slovenská pivná korunka ohlasuje po ročnej prestávke návrat. Tento rok v máji sa uskutoční už 15. ročník tejto súťaže, ktorá hľadá najlepšie pivá v rôznych kategóriách. Oproti minulosti však hlási podstatné zmeny.

Zmena podmienok

Súťaž, ktorú organizuje Slovenské združenie výrobcov piva a sladu, sa vlani neuskutočnila. Dôvodom bola hlavne pandemická situácia, ktorá výrazným spôsobom ovplyvnila situácia na trhu. Organizátori tento čas využili na to, pripravili viacero zmien.

„Jubilejný 15. ročník prináša zmeny v hodnotení vzoriek, kategóriách, hodnotiacej komisii aj v prístupe k verejnosti,“  oznamujú organizátori. Základnou podmienkou účasti je to, že pivo má byť vyrobené na Slovensku.

Oproti minulosti sa do súťaže nemôžu prihlásiť kočovné pivovary. Základnou zmenou bude priebeh hodnotenia. Ten sme v minulosti kritizovali aj my, keď sa najlepšie pivo vyberalo tzv. vyraďovacím spôsobom. Pivá sa tak hodnotili v základnom kole, v semifinále aj finále.

Po novom sa bude vyhodnocovať pivo samostatne, keď každý z degustátorov vyplní hárok, v ktorom ohodnotí arómu, vzhľad, chuť, pocit v ústach a celkový dojem. Aj takýmto spôsobom potom môže pivovar dostať spätnú väzbu na svoj produkt. Pri pôvodnom hodnotení totiž neexistoval žiadny záznam z hodnotenia konkrétneho piva.

Po novom aj festival

Vyhráva pivo, ktoré získa od hodnotiteľov najvyššie skóre. Počet kategórií je tento rok určený na 11. Súťažiť sa bude v týchto kategóriách:

  • I. Svetlé pivá filtrované (extrakt v pôvodnej mladine do 10%)
  • II. Svetlé pivá filtrované (extrakt v pôvodnej mladine do 12%)
  • III. Tmavé a polotmavé filtrované pivá
  • IV.Ochutené alkoholické pivá V. Nealkoholické pivá
  • VI. Miešané nealkoholické nápoje typu radler
  • VII. Svetlé pivá nefiltrované spodne kvasené (extrakt v pôvodnej mladine do 10%)
  • VIII. Svetlé pivá nefiltrované spodne kvasené (extrakt v pôvodnej mladine do 12%)
  • IX. Tmavé a polotmavé nefiltrované pivo spodne kvasené
  • X. Tmavé a polotmavé nefiltrované pivo vrchne kvasené
  • XI. Vrchne kvasené svetlé pivá typu IPA

V každej kategórií môžu pivovary prihlásiť maximálne tri vzorky.  Slovenská pivná korunka sa bude konať 4. mája.  Novinkou, ktorá poteší aj bežných fanúšikov piva, bude pivný festival, ktorý bude spojený s vyhlasovaním výsledkov.

„Pivá a pivovary, ktoré sa zapoja do súťaže sa budú môcť prezentovať na festivale Slovenská pivná korunka 2022, ktorý budeme organizovať v júni v Bratislave hneď po slávnostnom vyhlásení výsledkov. Chceme tak priniesť možnosť ochutnať najlepšie pivá Slovenska a stretnúť tých najlepších sládkov a pivovarníkov osobne, aj celej slovenskej verejnosti,“ avizujú organizátori.

Prečítajte si aj

Slovenská pivná korunka 2020: Toto sú najlepšie pivá roka

Snímka: SZVPS