Slovenský ležiak, ktorý hrá prvú ligu (ERB 12% Svetlý)

ERB 12

Prvý nástrel: Na slovenskej pivnej mape si zapichneme ďalšiu testovaciu vlajočku. Dnes si totiž otestujeme kúsok z pivovaru ERB z Banskej Štiavnice. Ich pivo len tak nekúpite. Buď si ho dáte vo vybraných podnikoch, alebo priamo v Štiavnici. Nám ho poslali priamo z pivovaru. Podľa predchádzajúcich ohlasom máme pred sebou prvú slovenskú ligu. Hádam nesklame.

Názov piva: ERB 12 % Svetlé

Pivovar: Pivovar ERB Banská Štiavnica

Druh piva: Svetlý ležiak

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 12%

Obsah alkoholu: 5,0 %

Zloženie: Voda, slad plzenský, chmeľ granulovaný. (Konečne niekto, kto to prizná aj na etikete. Používajú ho totiž (takmer) všetci.)

Farba: Svetlo žltá, číra. Jemný nádych do červena.

Vôňa: Na ležiak mimoriadne svieža. Cítim jemný nádych jahôd.

Pena: Krúžkovala pohár, nemám žiadne pripomienky.

Chuť: Sladová chuť je už na začiatku výrazná. V strede to aj napriek tomu vystupňuje. Cítim jemné karamelovo – ovocné tóny. Chmeľová koncovka je mierna.

8/10

Súhrn

Asi jeden z najlepších ležiakov, ktorý sme tu testovali. Ak nie najlepší. Na to, že ide o pre región klasické pivo, sú chute „nadupané“. Cítiť v nich aj karamel, aj ovocie, aj chmeľ. Piteľnosť je preto výborná. Že je aj zloženie úplne v poriadku, netreba pochybovať. Pivo hodnotíme dvaja a obaja sa viac menej zhodujeme, že ak by také pestré boli všetky slovenské ležiaky, meno slovenského piva by bolo oveľa lepšie. Dávame silnú osmičku.