Majiteľ Karpatu expanduje. Chystá druhý pivovar na východe

Sobrance, hala, nový pivovar

Na pivovarskú mapu Slovenska môže už v budúcom roku pribudnúť nové mesto. Pivo by chceli po novom variť aj v Sobranciach na východe republiky. Jeho majiteľ však nebude na pivovarníckej scéne žiadnym nováčikom. Pivovar chce totiž v Sobranciach prevádzkovať majiteľ Karpatu.

Už budúci rok

Nový pivovar by mal vzniknúť na Kúpeľskej ulici v Sobranciach v polyfunkčnej budove, ktorá už stojí. „Objekt po úprave na pivovar bude pozostávať z pôvodných kancelárskych priestorov, pričom pivovar bude umiestnený v časti prízemia administratívnej časti a časti haly existujúceho objektu,“ píše v zámere, ktorý predložila úradom spoločnosť W4.

Malo by ísť o produkčný pivovar bez vlastnej reštaurácie. Ročná kapacita producenta piva by mala v počiatočnej fáze dosiahnuť 5 000 hektolitrov. Následná distribúcia sa má realizovať prostredníctvom KEG sudov a vo fľašiach.

So stavebnými prácami by chceli v Sobranciach začať v prvom polroku budúceho roka, pivovar by mal začať fungovať o pol roka neskôr. Celkové náklady na realizáciu projektu vyčíslil investor na 2,25 milióna eur.

Cez eurofondy

Už samotný rozpočet naznačuje, že investor bude chcieť využiť aj eurofondy. A tak sa aj reálne deje. Spoločnosť W4 už realizovala verejné obstarávanie na novú technológiu. Z podkladov vyplýva, že pivovar bude mať varňu o objeme 22 hektolitrov, štvoricu tankov (2×40 hl+2×20 hl) či plničku a etikovačku fliaš.

Náklady na nákup tejto technológiu boli pri verejnom obstarávaní odhadované na necelých 2,2 milióna eur. Keďže pivovar je situovaný na východnom Slovensku, 45 percent preplatia eurofondové zdroje. Ak by sa zámer realizoval, v Sobranciach by vznikol najvýchodnejšie položený pivovar na Slovensku.

Jediným majiteľom spoločnosti W4 je Andrej Sabovčík, ktorý stojí aj za pivovarom Karpat. Aj v tomto prípade využil eurofondy. Len nedávno sme písali o tom, že Karpat dostal príspevok vo výške 3,6 milióna eur na rozšírenie výroby v Hrnčiarovciach nad Parnou. Už v roku 2013 pritom podnik dostal príspevok vo výške takmer 700-tisíc eur.

Prečítajte si aj

Šéf Karpatu: Uvažujeme nad pivovarom v Bratislave

Snímka: Google Street View