Staré autá vymenil za zlatistý mok. A tak vznikol pivovar Veterán

Pivovar Veterán. Tak sa volá nový prírastok na slovenskej pivovarníckej mape. Že ste o ňom ešte nepočuli a nezachytili ani zmienku na internete? Nebude to náhoda. Pivovar totiž nemá ani oficiálnu webovú stránku, ani profily na sociálnej sieti. Jeho pivo si však už kúpite.

Od koníčka ku koníčku

Na malých pivovaroch je vždy zaujímavý ich príbeh. Inak tomu nie je ani v prípade pivovaru Veterán, ktorý nájdete v Čadci. Hlavným predstaviteľom pivovaru je jeho majiteľ a zakladateľ Štefan Hlušek. Dôchodca oslávil tento rok sedemdesiatku a rozbehol nový koníček.

Tu by sme mali povedať, že jeden vymenil za druhý. „Keď som išiel do dôchodku, kúpil som starú školu v Čadečke,“ začína rozprávanie dôchodca. V mestskej časti Čadce chcel zriadiť priestory pre svoje staré autá, veterány.

Tie nakoniec našli priestory v prízemí, prvé poschodie však zostalo prázdne. Čo s ním? „Vnuk ma presvedčil, aby som v ňom zriadil pivovar,“ priznáva úprimne majiteľ pivovaru. V tomto smere mu veľmi pomohlo známe pivovarnícke meno.

„Mám kamaráta, ktorý pripravuje pivovar v Červenom Kláštore.  Ide o riaditeľa tamojšieho múzea Milana Gacíka, cez neho som sa dostal k Jozefovi Buňovi, ktorý stál  napríklad za pivovarom Buntavar,“ vysvetľuje majiteľ pivovaru.

Zaujímavé bolo to, že majiteľ pivovaru si zariadenie postavil sám. „Keďže som strojár, zvládol som to. Trvalo to rok a pomohol mi práva Jožko Buňa,“ pochvaľuje si Štefan Hlušek.

Zameranie na ležiaky

Sám hovorí, že problémom na ceste k vlastnému nebolo „majstrovanie“, ale obrovská byrokracia. „Toto neprajem nikomu. Našťastie sme si tým prešli a už máme všetko prihlásené,“ vysvetľuje, že pivo už začali variť aj ponúkať. Pivovar disponuje varňou o objeme 750 litrov.

V ponuke nájdete zatiaľ tri druhy ležiaku 11°,12°, a 14°. Pivo však nevarí majiteľ. „Pivovar je nastavený tak, že vie ísť aj bezo mňa. O pivo sa stará Ing. Jánošík, ktorý si spravil aj kurz pivovarníka,“ vysvetľuje majiteľ s tým, že pivo predávajú v pojazdnom bufete.

„Každý víkend sme v skanzene Vychylovka. Tam si môžu záujemcovia bežne kúpiť aj naše darčekové balenie piva,“ prezrádza. S pivovarom veľké plány do budúcna nemá. „Vnímam to viac-menej ako koníček. Nie je to vec na zbohatnutie, skôr chcem ponúkať niečo kvalitné a obohatiť tak ponuku,“ vysvetľuje vyštudovaný automechanik.

Ten prakticky vymenil jeden koníček za druhý. A nevylučuje, že sa pustí aj do ďalších výziev. „Mám rád všetko, čo je staré. Mám k tomu úctu,“ konštatuje a hovorí, že vo Vychylovke objavil päť starých nefunkčných rušňov. „Možno sa pustím do ich opravy,“ uzatvára rozprávanie energický dôchodca Štefan Hlušek, ktorý stojí za pivovarom Veterán.

Prečítajte si aj

Pivovar Drotár: Dobré pivo bez srdca neuvaríte

Snímky: Pivovar Veterán