Starosloviensky pivovar: Podnik s najlepším nealko pivom v meste

DSC_0020

Je príjemná aprílová sobota popoludní a my smerujeme do mesta. V Bratislave sa konečne ukázalo slnko a my sme sa nechali zlákať na Starosloviensky pivovar. Ten nájdete na Vysokej ulici v Bratislave. Poznávacie znamenie? Reťaze pripomínajúce vianočnú výzdobu. Musíme sa priznať, že túto recenziu robíme na druhý pokus, keďže pri prvom bol podnik úplne zaplnený. Aj to o niečom svedčalo.

Je okolo pol štvrtej  a podnik je prázdny. Prechádzame cez vnútornú časť a končíme na terase. Sme príjemne prekvapení. Na to, že sme v centre Bratislavy nás čaká taká malá oáza pokoja. Štvorcová terasa je vsadená do priestoru, ktorý je obohnaný domami. Okolo je vysadená zeleň, čo evokuje príjemné prostredie. Netrvá dlho a čašník si nás všíma. Trocha ho spovedáme z ponuky. Na tabuli svieti 11 druhov pív. Okrem domácej produkcie, ktorá nesie názov Pressburg aj Svijany, Kaltenecker, Stupavar a Primator. My sme dnes zvedaví na domáce pivo. Pýtame sa na to, čo znamená „smrekové pivo“ pri 11-tke. „Neznamená to úplne nič,“ hovorí čašník. Aj po tejto odpovedi radšej volíme klasický dvanásťstupňový ležiak.

DSC_0024

Na stole nám pristane pivo s názvom Pressburg 12°. Pivo malo príjemne medenú farbu s pomerne hustou penou. Vo vôni ste zachytili jemne karamel. Úvodné sladové chute boli nastavené vysoko. V strede pekne prenikali karamelové tóny a jemné náznaky kávy. Pivo bolo príjemné nachmelené a celkovo sme ocenili aj piteľnosť a rezkosť. Určite nadpriemerný kúsok, ktorý poteší. Nie je to žiadne nebezpečné dobrodružstvo, ale taká stávka na istotu.

Našou ďalšou voľbou malo byť polotmavé pivo, ktoré svieti v ponuke pod názvom Pressburg polotmáve 12°. Pre istotu sa radšej pýtame, či náhodou nejde o rezané pivo. Teda miešané tmavé a svetlé. „Áno je to tak. Ide o rezané pivo,“ konštatuje čašník a my hneď meníme výber. Skúsime Pressburg 14° svetlý špeciál. Oproti prvému kúsku ide o kalnejšie pivo s jemnejšou penou. Slad začína opatrne, v strede zachytíte medové tóny a v závere jemne horkastý dojazd. Tóny nie sú uhladené a trocha skáču. Každopádne piteľnosť je dobrá, rezkosť ideálna.

DSC_0043

Ďalšia voľba bola ovplyvnená zvedavosťou. Vrchne kvasené nealkoholické pivo sme totiž ešte nepili. A na tento kúsok sme dostali len pozitívne ohlasy. Pivo s názvom Pressburg Nealko NZ ALE nám doniesli na stôl a už len ovoňanie nás dostalo do kolien. Nádherná ovocná záhradka.  Sladový úvod začal vysoko, ale to čo prišlo v strede bol zážitok. Kombinácia jahôd, černíc a grepu. Našli by ste tam aj ďalšie kúsky. Tóny nádherne zladené a v závere podčiarknuté príjemnou horkosťou. Že tomu chýbal alkohol? To vôbec nie. Asi najlepšie nealko pivo, ktoré sme v Bratislave ochutnali. Nie jeden, ale dva palce hore. Výborná piteľnosť.

Povzbudení týmto zážitkom sme vyskúšali ešte jeden kúsok s názvom Pressburg tmavé. Išlo o 13-stupňový ležiak, ktorý mal čierno-červenkastú farbu s jemne hnedou a hutnou penou. Už úvod naznačoval, ktorý smerom pôjdeme. Bol nastavený v jemnom štýle a také bolo celé pivo. V strede ste zachytili karamelové a kávové tóny, ktoré boli podčiarknutú smotanovým nádychom. Hutnosť chutí bola nízka. Chmeľová koncovka bola horkastá len platonicky. Išlo o priemerné pivo.

DSC_0070

Končíme. Z toho čo sme ochutnali najviac vyčnievalo nealkoholické pivo. Ostatné pivo určite neurazilo a dokázalo aj zaujať. Trocha však mrzí, že z alkoholických pív domácej produkcie boli všetky navarené na rovnako. Všetko to boli ležiaky. Možno by sme čakali aj niečo odvážnejšie, čo by tak ťažko nehralo na istotu a potešilo aj dobrodruhov. Inak bola atmosféra v podniku príjemná. Terasou sme boli doslova očarení a určite ju vyhľadáme v nasledujúcich mesiacoch.

4

Zhrnutie

Plusy
– Poloha. Podnik je v centre mesta na Vysokej ulici vedľa Obchodnej. Jedno z najlepších miest, kde postaviť pivovar či takýto podnik.
– Terasa. Začala sa sezóna posedenia pod holým nebom. Zasadenie a atmosféra tejto terasy bola veľmi príjemná. Žiadne umelé sedenie.
– Ponuka. Pivo, ktoré sme ochutnali malo dobrú kondíciu a aj výber na pípach bol široký.
Mínusy
– Domáca ponuka. Celkovú ponuku pív sme chválili, trocha horšie sa vyberalo z pív domácej produkcie. Všetko to boli ležiaky.